Lampy do kuchni – jak wybrać najlepsze oświetlenie?

Oświetlenie kuchenne powinno być dobrze zaaranżowane. Nie wystarczy jeden punkt świetlny na suficie. Niezbędne są również dodatkowe lampki, które doświetlą blat kuchenny oraz inne zakamarki. Jak wybrać lampy do kuchni?

Centralny punkt świetlny

Na suficie w każdej kuchni powinna znaleźć się jasna lampa, która emituje rozproszone światło. Ważne jest to, aby wybrać żarówkę energooszczędną, gdyż będzie to oświetlenie używane najczęściej. W większej kuchni można powiesić wiszącą lampę, która będzie pełnić również funkcję dekoracyjną. W mniejszym pomieszczeniu lepiej postawić na halogeny lub kierunkowe punkty świetlne, które optycznie powiększą przestrzeń. Nowoczesne lampy do kuchni (więcej) dostępne są w wielu ciekawych wzorach, dzięki czemu z łatwością można je dopasować do każdej aranżacji. Lampy wiszące są doskonałym rozwiązaniem, które można zastosować nad stołem. Należy jednak pamiętać, aby moc żarówki nie była zbyt duża, gdyż może razić oczy podczas spożywania posiłków.

Punkty świetlne w strefie roboczej

Kuchnia to przede wszystkim miejsce, w którym się przygotowuje posiłki. Blaty kuchenne najczęściej są słabo doświetlone, dlatego warto zastosować oświetlenie dodatkowe. Idealnym rozwiązaniem są punkty świetlne Led, które powinny być zamontowane pod szafkami w odległości od siebie około 50 centymetrów. Dzięki temu cała przestrzeń robocza zostanie równomiernie oświetlona. Oświetlenie Led jest odporne na wilgoć oraz parę, dlatego jest idealnym rozwiązaniem stosowanym nad zlewozmywakiem i kuchenką. Diody Led są energooszczędne, co pozwala zaoszczędzić na rachunkach za prąd.

Lampy do kuchni dekoracyjne

Kuchnia oprócz tego, że powinna być praktyczna i funkcjonalna, to także musi stylowo wyglądać. Bardzo ważną funkcję pełni oświetlenie, które pomoże stworzyć niepowtarzalny klimat. W większej kuchni można zamontować dodatkowe kinkiety, które będą odpowiadały za przytulny nastrój. Jeśli kuchnia jest otwarta na salon, to oświetlenie może oddzielić kuchnię od salonu. W takim przypadku można postawić na stylowe lampy wiszące. Dobrym rozwiązaniem jest także zamontowanie taśmy Led w witrynach, które idealne wyeksponują zastawę stołową.

Jaką barwę światła wybrać do kuchni?

Centralna lampa do kuchni powinna mieć naturalne światło. W przypadku punktowego oświetlenia nad blatami roboczymi można postawić na zimne światło o większej mocy. Taka opcja znacząco poprawi komfort pracy. Ciepłe światło najlepiej sprawdzi się w roli dekoracyjnej. Będzie to doskonałe uzupełnienie części jadalnianej.