Rodzaje oświetlenia oraz ich wady i zalety

Główną przewagą opraw zwieszanych nad oprawami wpuszczanymi lub natynkowymi jest sam zwieszak. Oprawa zwieszana to linka lub przewód, na którym zawieszona jest oprawa, umożliwiająca zmianę wysokości. Dlaczego trzeba zmienić wysokość? Z wielu powodów.

Po pierwsze istnieją różne wysokości sufitu, a po drugie różne zastosowania oprawy. Gdzieś musi być zawieszony nad stołem, gdzieś pod sufitem, a w trzecim przypadku będzie wisiał bardzo nisko nad stolikiem kawowym. Wszystko zależy od koncepcji oświetlenia.

lampa loftProducenci profesjonalnych opraw oświetleniowych starają się wyposażyć je w wystarczająco długi wieszak, o długości trzech metrów, który jest odpowiedni dla większości przypadków. Lampy wiszące nad stół LED to szeroka gama opraw o różnym przeznaczeniu i różnych rodzajach. W przypadku konieczności zwiększenia długości zawieszenia, jeśli sufity są bardzo wysokie, to prośbę o zwiększenie długości kabla i drutu można zostawić w momencie składania zamówienia. Dobre lampy wiszące nad stół znaleźć można w SFMeble.

Ze względu na przeznaczenie dzielą się one na:

  • Oświetlenie ogólne
  • Oświetlenie lokalne
  • Specjalne oświetlenie funkcjonalne

Oświetlenie ogólne

Oświetlenie ogólne – sprzęt służący do oświetlenia ogólnego, jak sama nazwa wskazuje. I prawie wszystkie ogólne oprawy oświetleniowe są wiszące. Różnią się one formą, wymiarami, materiałami wykonania, ale łączy je jedno – szeroki rozsył światła i intensywność strumienia świetlnego. Ponieważ trudno jest zapewnić oświetlenie ogólne za pomocą opraw, które wytwarzają skupioną wiązkę światła lub opraw, które nie oświetlają przestrzeni wystarczająco efektywnie.

Lampy oświetlenia miejscowego to oprawy zwieszane

Lampy oświetlenia miejscowego to oprawy zwieszane, które są stosowane jako uzupełnienie opraw oświetlenia ogólnego. Celem oświetlenia miejscowego jest oświetlenie określonego obszaru w pomieszczeniu, np. sofy i stołu lub półki w sklepie. Oświetlenie miejscowe uzyskuje się za pomocą pojedynczej oprawy wiszącej lub reflektora, który może być również zawieszony na szynie wiszącej.

Lampy specjalne

Oprawy specjalne to takie, które posiadają pewne właściwości wymagane dla konkretnego zadania oświetleniowego. Na przykład oprawa z diodami LED o wysokim współczynniku oddawania barw do oświetlania stołu warsztatowego w szwalni. Albo oprawa o podwyższonej ochronie przed wilgocią i kurzem do umieszczenia we wnętrzu myjni samochodowej.