Zawiasy meblowe – rodzaje

Zawiasy meblowe – chociaż na co dzień nie zwraca się na nie większej uwagi, to od nich zależy to, czy będziemy mogli w sposób komfortowy i bezpieczny korzystać z mebli. Dotyczy to przede wszystkim tych frontów szafek, które są ciężkie i mają duże wymiary. Jest wiele rodzajów zawiasów, dlatego też warto dokładnie przeanalizować poszczególne typy, by mieć świadomość, kiedy dany rodzaj się najlepiej sprawdzi.  

Jakie są rodzaje zawiasów meblowych?

Zawiasy meblowe można dobierać do rodzaju materiału, z jakiego są wykonane drzwi. W sprzedaży znajdziemy więc zawiasy do drzwi z drewna, z płyty wiórowej, z ramką aluminiową, z ramką szklaną i do drzwi ze szkła. Oprócz tego trzeba jeszcze uwzględnić to, jak położone mają być drzwi. Pod tym względem można wyróżnić więc zawiasy: do drzwi nakładanych, do drzwi na pół boku, do drzwi wpuszczanych, do drzwi składanych, do drzwi narożnych i do drzwi równoległych. 

Zawiasy meblowe dopasowane do frontu szafek 

Inne są zawiasy do frontów, które nie posiadają uchwytów. W takim przypadku najlepiej sprawdza się system „push to open”, a żeby zadziałał, konieczny jest odbojnik. Z kolei do szafek, które są wyposażone w wewnętrzne szuflady lub typu cargo najlepsze będą zawiasy z szerokim kątem otwarcia. Dzięki nim można swobodnie wysuwać szuflady, nie czując żadnego oporu. Takie zawiasy można również z powodzeniem zamontować w szafkach narożnych. Warto o nich pomyśleć także wtedy, gdy z szafek korzystają małe dzieci. W sprzedaży znaleźć można jeszcze zawiasy z cichym domykiem, a także przeznaczone do niestandardowych rozwiązań – tłoczkowe, skrzydełkowe, cylindryczne, a także taśmowe.

Artykuł powstał dzięki współpracy ze sklepem Belmeb