Jakie powinny być ubrania gastronomiczne, na co zwracać uwagę przy wyborze?

Branża gastronomiczna wiąże się z ogromną odpowiedzialnością, dlatego tak bardzo ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Tutaj ważną rolę odgrywa odpowiednia odzież gastronomiczna. Odzież chroni pracowników przed różnymi czynnikami i wypadkami. Dobra odzież powinna spełniać wszystkie normy i przepisy BHP, skutecznie przy tym chroniąc pracownika przed poparzeniami, potłuczeniami czy poślizgnięciem się.

Odzież gastronomiczna. Jakie elementy powinna zawierać?

Osoby pracujące w gastronomii powinny być odpowiednio ubrane do stanowiska, w jakim pracują. Odzież dla gastronomii dzieli się na kilka istotnych, ważnych elementów. Oto najważniejsze z nich.

  • Fartuch
  • Nakrycie głowy
  • Obuwie
  • Spodnie
  • Bluza

Kucharz czy pomoc kuchenna mający bezpośredni kontakt z jedzeniem, powinni być ubrani od stóp do głów. Odzież gastronomiczna dzieląca się na kilka elementów ma za zadanie chronić pracownika przed wszelkimi uszkodzeniami mechanicznymi, zabrudzeniami, zachlapaniem czy stłuczeniami. Strój osoby pracującej na kuchni różni się od stroju kelnera. Kelnerzy zazwyczaj ubrani są w eleganckie spodnie, bluzę i nakrycie głowy – kelner to osoba, która realizuje zamówienia, powinna być ubrana schludnie i elegancko. Natomiast dla pracowników kuchni najważniejszym elementem jest wygodne obuwie przeciwpoślizgowe, fartuch chroniący przed poplamieniami i odpowiednie nakrycie głowy, które będzie chroniło przed dostaniem się włosów do potraw.

odzież gastronomiczna dla kucharza

Na co zwracać uwagę przy wyborze odzieży gastronomicznej?

Przede wszystkim ubrania gastronomiczne powinny być komfortowe w noszeniu, bezpieczne i trwałe. Zbyt ciasne ubrania utrudniają wykonywanie czynności w kuchni, jak i dają poczucie wielkiego dyskomfortu. Odzież gastronomiczna musi dawać pełną swobodę wykonywania ruchów, materiał powinien być odporny na przetarcia i plamy. Obuwie w odzieży gastronomicznej powinno chronić stopę przed upadkiem przedmiotów oraz zapewniać pełną wygodę podczas wielogodzinnej zmiany.