Kosz na śmieci do segregacji – jak wybrać?

Segregacja odpadów jest obowiązkowa dla każdego gospodarstwa domowego. W innym przypadku nakładane są na nie wysokie kary. Jak wybrać odpowiedni kosz na śmieci do segregacji?

Odpowiedni rozmiar

Aby kosze na śmieci do segregacji spełniały swoją funkcję, przede wszystkim muszą być optymalnych rozmiarów. Zbyt mały kosz może oznaczać, że nie wszystkie śmieci się zmieszczą.

kosz do kuchni

Z drugiej strony zbyt duży zajmuje miejsce, jednocześnie nie będąc w pełni funkcjonalnym. Najlepiej jest przez kilka tygodni odkładać śmieci do plastikowych worków na konkretny rodzaj odpadów i sprawdzić, którego rodzaju śmieci zbiera się najwięcej – i na tej podstawie dobrać kosze.

Kosze kuchenne

Kosze do segregacji śmieci w kuchni powinny być poręczne i mieścić się w szafce (najczęściej pod zlewem). Na rynku dostępne są między innymi rozwiązania typu smart, które umożliwiają zakup kosza łączącego w sobie kilka różnych. To rozwiązanie zapewnia możliwość ekologicznej segregacji śmieci przy jednoczesnej oszczędności przestrzeni.

To oznacza, że w ramach jednego, kwadratowego lub okrągłego pojemnika, można wyróżnić kilka odrębnych komór, które dają możliwość posegregowania śmieci. Takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie dobrze w niewielkich kuchniach, a także w przypadku osób, które mieszkają samotnie i nie generują wielu odpadów.