Lustra łazienkowe z oświetleniem czy bez?

nowoczesne lustro łazienkowe

Lustro musi się znaleźć w każdej łazience. Bez niego trudno jest sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie. Jak jednak wybrać odpowiedni model lustra do łazienki? Kiedy warto rozważyć zakup lustra z wbudowanym oświetleniem a kiedy lepiej jest wybrać klasyczne kinkiety do łazienki?

Lustra łazienkowe i ich oświetlenie

Czy oświetlenie lustra łazienkowego to konieczność? Światło montuje się w łazience nie tylko w celu uzyskania efektownej aranżacji, ale i po to, aby stworzyć odpowiednie warunki do golenia czy mycia się. W łazience światło powinno padać na twarz osoby, która stoi przed lustrem.

Światło w łazience – ale gdzie?

W dużych pomieszczeniach kinkiety czy nowoczesne świetlówki można zamontować po obu stronach lustra w odległości 10-15 cm od jego boków. Najlepiej jeśli lampy znajdują się na wysokości wzroku, a więc około 170 cm pad podłogą. Dobrym rozwiązaniem są także spoty czy listwy oświetleniowe. Światło powinno padać tak, aby nie tworzyć cieni na twarzy osób stojących przed lustrem. Kluczowe znaczenie ma również kilka innych parametrów. Coraz większą popularnością od kilku lat cieszą się żarówki LED, które pobierają znacznie mniej energii elektrycznej niż tradycyjne żarówki. Eksperci zalecają zakup żarówek, które zapewniają strumień świetlny o wartości 800 lumenów. Do łazienek powinno się wybierać światło chłodne, a więc takie o temperaturze barwowej rzędu 5000-6000K i wskaźniku oddawania barw minimum 80%. Wówczas emitowane jest światło zbliżone do naturalnego, które w łazience sprawdza się najlepiej.

światło w nowoczesnej łazience

Lustra do łazienek ze zintegrowanym oświetleniem – tak czy nie?

W sklepach znaleźć można zarówno lustra łazienkowe z wbudowanym oświetleniem, jak i klasyczne lustra z ramą lub bez ramy. Te pierwsze stanowią doskonałe rozwiązanie do małych łazienek, gdzie nie ma miejsca na montaż dodatkowych lamp. Takie lustra świetnie mieszczą się również we wnękach ściennych. Tafle luster posiadają na ogół kinkiety bądź specjalne panele. Coraz większą popularnością cieszą się też lampy ledowe, które dobrze prezentują się w aranżacjach nowoczesnych.

Czy warto zakupić lustro bez oświetlenia?

W przypadku aranżacji bardziej klasycznych lustra bez oświetlenia mogą być dobrym rozwiązaniem. Wówczas obok lustra należy zamontować osobny kinkiet. Takie lustra łazienkowe prezentują się dobrze. Zestawić je można zarówno z oświetleniem bocznym, jak i górnym. Wybór w sklepach w tym zakresie jest tak duży, że z pewnością każdy znajdzie model lustra odpowiedni do swojej łazienki i nie tylko.