Poznaj najważniejsze aspekty związane z wyborem muszli klozetowej

Wybór muszli klozetowej zwykle nie sprawia wrażenia przesadnie skomplikowanego. Staranniejsza analiza możliwości wskazuje jednak na to, że również on potrafi być problematyczny. Nie zawsze można pozwolić sobie na wybór dokładnie takiego sedesu, jaki podoba się najbardziej. Warto więc poznać najważniejsze aspekty związane z decyzją, którą przyjdzie nam podjąć.

Odpływ muszli klozetowej i jego specyfika

Co do zasady, miska ustępowa jest łączona z przewodami kanalizacyjnymi o średnicy 110 milimetrów. Samo łączenie miski i kanalizacji jest z kolei możliwe dzięki sztucerowi. Odpływy można podzielić na dwie grupy: warszawską oraz poznańską.
Tak zwany odpływ warszawski nie jest już tak popularny, jak przed laty. Zwykle opisywany jest przy tym jako ten, który zapewnia wyjście muszli pionowo w dół. Dziś znacznie częściej można spotkać tak zwany odpływ poznański. Ten jest stosowany zwłaszcza w odniesieniu do misek na stelażu i oznacza wyjście muszli pionowo w tył.

Stojąca czy wisząca muszla klozetowa?

Wybór odpowiedniego rodzaju odpływu nie jest jedynym, jaki czeka na osoby przymierzające się do zakupu muszli klozetowej. Wcale nie mniej istotny jest ten podział, który odnosi się do jej sposobu montażu, czy to do podłogi, czy to do ściany. Tu najczęściej wspomina się o muszlach stojących, solidna wisząca muszla klozetowa także jest jednak rozwiązaniem, które ma szerokie grono zwolenników.

Muszle stojące zazwyczaj są oparte na podłodze. Względy bezpieczeństwa sprawiają przy tym, że często przykręca się je do niej albo przykleja. Muszle wiszące z kolei są przykręcone do stelaża, choć nowoczesne modele można montować też bezpośrednio na ścianie. Montaż tego rodzaju muszli jest znacznie trudniejszy niż ten, z jakimi mamy do czynienia w przypadku modelu stojącego. Warto jednak pamiętać o tym, że wisząca muszla klozetowa ma wiele dodatkowych zalet Nie tylko odsłania podłogę, co ułatwia czyszczenie łazienki, ale również oszczędza miejsce. Ta ostatnia zaleta modeli wiszących sprawia, że w niewielkiej łazience często trudno jest wyobrazić sobie inną opcję.