Czym powinna cechować się dobra szafka na buty?

szafka na buty oraz wieszak na ubrania

Szafka na buty to jeden z ważniejszych mebli w każdym przedpokoju. Pozwala na zachowanie porządku i sama w sobie może stanowić interesujący element dekoracyjny. Podpowiadamy, czym się kierować przy jej wyborze.

Wymiary i materiał

Pierwszą rzeczą jaką trzeba wziąć pod uwagę przed zakupem szafki na buty jest ilość dostępnej przestrzeni w przedpokoju. W większych pomieszczeniach sprawdzą się głębsze i szersze modele, które mogą mieć wpływ na aranżacje wnętrza. W przypadku mniejszych i wąskich przedpokojów szafka na buty nie powinna być głębsza niż 20 centymetrów. W takim wypadku warto zdecydować się na zakup wyższego mebla, w którym można pomieścić tyle samo par butów, co w szerokiej szafce. Kolejną kwestią jest materiał, który ma wpływ na wytrzymałość oraz estetykę szafki. Największą popularnością cieszą się modele wykonane z:

  • drewna – cechują się dużą wytrzymałością i trwałością, mogą być dopasowane do każdego rodzaju aranżacji,
  • płyty MDF – występują w wielu kształtach i rozmiarach, są lżejsze i tańsze od swoich drewnianych odpowiedników,
  • metalu – sprawdzą się nowoczesnych, minimalistycznych aranżacjach wnętrz.
szafka na buty

Szafka na buty – w jakim stylu?

Szafka na buty powinna zostać dopasowana do aranżacji zastosowanej w danym przedpokoju. W przeciwnym razie może wprowadzać stylizacyjny nieład i prezentować się nieestetycznie. W wielu przypadkach sprawdzą się szafki o lżejszych kolorach, które cechują się lekkością optyczną. Należy pamiętać, że jej barwy powinny być zgodne z tymi występującymi na innych meblach i wieszakach. W przypadku nowoczesnych aranżacji powinno się unikać modeli z ozdobnikami i postawić na meble o minimalistycznym charakterze. Posiadacze przedpokojów o klasycznym charakterze mogą postawić na szafki wykonane z drewna. W obu przypadkach należy unikać zbyt wielu kolorów na opisywany meblu. Takie rozwiązanie zaburzałoby ład przestrzenny w pomieszczeniu. Warto pamiętać, że szafka na buty z drewna powinna być farbą lub lakierem, które zwiększają jej odporność na wilgoć.