Wytworny design płytek

To jak wytworzymy dane wnętrze ma ogromny wpływ na codzienne życie. Dlatego tak ważne jest to, by dobrać już na etapie remontu wszelkie niezbędne materiały. Cegiełki na ścianę są jednymi z nich i zdobywają coraz większą popularność. Prezentują się one nietuzinkowo, a co za tym idzie zawsze można je w fajny sposób dopasować do reszty wystroju.

Wysoki gatunek płytek

Do wyselekcjonowania są stylowe cegiełki na ścianę wytworzone z wysokiej jakości surowców i jest to bardzo ważne gdyż wpływa na ostateczny efekt. Jeśli chcemy wprowadzić sporą dozę naturalności do salonu, kuchni czy łazienki to jest to typ must have. Do tego dochodzi także wyśmienity wygląd, gdyż cała ściana z płytkami będzie zaaranżowana w bardzo oryginalny sposób. Tym samym możemy wprowadzić do wnętrza nuty stylu minimalistycznego, klasycznego i industrialnego. W zależności od tego jakie dodatki dobierzemy taki też rezultat osiągniemy.

Tradycja i nowoczesność

Wybór cegiełek na ścianę jest ogromny. Można przebierać w przeróżnych kolorach. Każdy deseń może zostać dobrany do stylu a co za tym idzie tworzyć niebywałą dekorację. Można swobodnie przebierać w wymiarach pionowych i poziomych toteż każdy znajdzie coś dla siebie, co będzie mogło swoiście ozdobić daną lokalizację na ścianie. Cegiełki na ścianę świetnie dopasują się do wolnych przestrzeni jak też znakomicie wpasują w obszar między szafkami w kuchni. Każde pomieszczenie nadaje się do tego, aby ceglany motyw mógł w nim na stałe zamieszkać. Jeśli taka stylistyka odpowiada to zawsze będzie można wynaleźć miejsce, w którym odnajdziemy kawałek dla cegiełek na ścianę w dowolnym wymiarze.

Płytki gresowe – czy warto?

Jeszcze kilka lat temu płytki gresowe kojarzyły się z płytkami ceramicznym w nieciekawych kolorach. I nic dziwnego…

W korytarzach i na tarasie

gres spotkamy na podłodze

Gres techniczny jak sama nazwa wskazuje jest przeznaczony do pomieszczeń, które są intensywnie użytkowane. Względy estetyczne w tym przepadku mają drugorzędne znaczenie.

Gres techniczny często układamy na przykład w korytarzach, w pomieszczeniach piwnicznych, a nawet na tarasach. Ten rodzaj płytek jest wyjątkowo odporny na działanie różnych czynników atmosferycznych. Nie straszny im największy mróz czy jesienne słoty.

Piękne płytki gresowe

Ale to nie oznacza, że wszystkie gresy są nieciekawe wizualnie. Wystarczy, że wybierzemy gres szkliwiony. Takie płytki znajdziemy w wielu różnych kolorach i wzorach. Dlatego bardzo chętnie układamy go w pomieszczeniach, takich jak łazienka czy kuchnia.

Nowoczesne kafle z gresu są bardzo efektowne. Mogą imitować praktycznie każdy deseń, na przykład mozaikę, kamienie czy drewniany parkiet. Dzięki takiemu dużemu wyborowi możemy stworzyć łazienkę naszych marzeń. Ogranicza nas tylko nasza fantazja oraz zasobność konta bankowego.

Wybierając płytki kierujmy się nie tylko naszym gustem. Wzór powinien być dopasowany do wielkości naszej łazienki czy kuchni. Pod uwagę musimy też wziąć meble i kolor ścian. Muszą one stanowić spójną całość.

Płytki wybierajmy rozsądnie. Ekstrawagancki wzór może być kuszący, ale może też szybko nam się znudzić. A remonty łazienek czy kuchni robimy raczej rzadko. Dlatego zastanówmy się przynajmniej dwa razy. Jeżeli mamy jakieś wątpliwości poprośmy o pomoc fachowca, który nam dobrze doradzi.

Bogactwo płytek heksagonalnych

kafelki w formie heksagonów

Każdy, kto kiedykolwiek widział te charakterystyczne płytki skojarzy je z dawnymi parkietami, jakie dumnie prezentowały się w bogatych posiadłościach dworskich. Z racji swojej ceny i dużo mniejszej dostępności w stosunku do innych rodzajów płytek wciąż kojarzą się z luksusem i bogactwem, jakie było udziałem pałaców i domów szlachty. Często nazywane plastrami miodu ze względu na swój charakterystyczny kształt, świetnie prezentują się zarówno na podłodze, jak i na ścianie.

Wielkość heksagonów

Płytki heksagonalne oferowane są w różnych wymiarach, które w zależności od potrzeb nadają się do innych aranżacji. Drobne heksagony można układać komponując przepiękne mozaiki zarówno w łazienkach – komponując oryginalne ściany, jak i na podłogach kuchennych zaznaczając oryginalność, jak i klasykę pomieszczenia. Niewielkich rozmiarów heksagony z Home100 zastosowane na podłodze w salonie stworzą przepiękny, precyzyjnie wykonany parkiet, który sprowadzi do pomieszczenia odrobinę luksusu.

Drobne płytki sprzedawane są jako większe elementy dzięki ułożeniu ich na specjalnych siatkach ułatwiających układanie

Duże heksagonalne płytki znajdują zastosowanie w większych pomieszczeniach, gdzie z powodzeniem podkreślają kubaturę wnętrza.

Efekt trójwymiaru

Jeżeli na ścianie zostaną ułożone płytki w trzech odcieniach jednego koloru uzyska się niezwykle korzystne wrażenie przestrzenności, a pomieszczenie będzie wydawało się zdecydowanie większe, niż faktyczne jest. Heksagony ze wzorem z trzech rombów, z których każdy ma inny kolor stworzą na ścianie trójwymiarową kompozycję przywodzącą na myśl niekończące się schody.

Luksus w płytce

Zastosowanie heksagonów w rozsądnych ilościach, ale w widocznych miejscach da poczucie luksusu, a taka namiastka bogactwa sprawia, że własny dom staje się nagle niezwykle ciekawy.

Taryfa C12a – kiedy się opłaca?

Gospodarstwa domowe mogą korzystać z kilku rodzajów taryf za zużycie energii. Podobnie jest w przypadku przedsiębiorstw – sprzedawcy energii elektrycznej wychodzą naprzeciw potrzebom firm, oferując rozwiązania, dzięki którym można zaoszczędzić na opłatach za energię elektryczną i wybrać taryfę dostosowaną do charakteru danej działalności. Jedną z często wybieranych opcji jest C12a.

Czym jest C12a?

Taryfa C12a - kiedy się opłacaTaryfa C12a (https://www.innogy.pl/pl/msp/oferta/strefowa-dla-twojej-firmy) to jedno z rozwiązań proponowanych firmom, które chcą zaoszczędzić na opłatach za energię elektryczną. Litera „C” oznacza, że taryfa przeznaczona jest dla przedsiębiorstw, a nie osób prywatnych. Cyfra 1 sygnalizuje, że umowna moc nie przekracza 40 kW, a 2 jest natomiast oznaczeniem dwustrefowego rozliczania, czyli takiego, w którym obowiązują dwie różne stawki w zależności od godzin zużycia energii. W przypadku C12b byłby to podział na godziny dzienne i nocne, natomiast w ramach taryfy C12a wyróżnia się godziny szczytu i pozaszczytowe.

Kiedy wybrać C12a a kiedy inną taryfę?

Firmy chcące zaoszczędzić pieniądze, powinny rozważyć możliwość zmiany taryfy. Większość przedsiębiorstw korzysta bowiem z C11, czyli taryfy oferującej niezmienną stawkę przez całą dobę. Tymczasem duże znaczenie ma to, ile energii zużywa się w godzinach pozaszczytowych. Jeśli ta wartość przekracza 25-35%, warto zastanowić się nad zmianą taryfy. C12a będzie jednak dobrym rozwiązaniem nie tylko dla przedsiębiorstw, które obecnie w godzinach pozaszczytowych zużywają taką ilość energii, ale także dla tych, którzy mogą z łatwością przeprogramować swoje urządzenia w firmie i dostosować model pracy, zmniejszając zużycie prądu w godzinach szczytu. Zmianę taryfy warto też przemyśleć, jeśli prowadzi się własną firmę w domu, ale w ciągu dnia prawie nie korzysta się z energii elektrycznej. W takim przypadku zmiana taryfy na C12 będzie jak najbardziej opłacalna.

Inne możliwości

Poza taryfami C12a i C12b jest jednak więcej rozwiązań stworzonych z myślą o firmach, które szukają kolejnych udogodnień. Sprzedawcy prądu stale poszerzają swoją ofertę, urozmaicając ją o różne warianty, które mogą spodobać się przedsiębiorcom czy innym instytucjom. Popularne są chociażby taryfy C12x oferujące niższe stawki w weekendy na wzór taryfy G12w przeznaczonej dla gospodarstw domowych – warto więc dokładnie zapoznać się z ofertami dostępnymi na rynku, by wybrać najlepsze możliwe rozwiązanie.

Sprzedaż a dostawa energii elektrycznej

Dostawa prądu to fizyczne dostarczenie energii elektrycznej do odbiorcy końcowego. Za ten proces odpowiedzialni są dostawcy energii elektrycznej działający na konkretnych obszarach kraju i przypisani do odpowiednich punktów poboru energii. Dostawcy energii elektrycznej nie powinni być jednak w żadnym wypadku utożsamiani ze sprzedawcami – są to bowiem dwa różne podmioty.

Kim jest dostawca prądu?

Sprzedaż a dostawa energii elektrycznejDostawca energii elektrycznej (np. https://www.innogy.pl/) to właściciel infrastruktury energetycznej znajdującej się na danym obszarze. Odpowiedzialny jest za transportowanie energii zarówno do gospodarstw domowych, jak i do przedsiębiorstw. Na każdym z obszarów Polski działa tylko jeden dostawca prądu odpowiedzialny za przesyłanie energii elektrycznej do poszczególnych podmiotów.

Sprzedaż a dostawa prądu

Dostawca odpowiedzialny jest jedynie za dostarczenie energii elektrycznej, sprzedaż polega natomiast na zaoferowaniu prądu wytworzonego przez elektrownię w cenie oraz na warunkach zgodnych z podpisaną wcześniej umową. Różnice między sprzedażą i dostawą prądu doskonale widoczne są przede wszystkim na rachunkach za energię, na których widnieją osobno opłaty za sprzedaż prądu oraz tak zwane opłaty dystrybucyjne, związane właśnie z działalnością dostawców energii elektrycznej.

Jak obniżyć rachunki za energię?

Niejednokrotnie zdarza się, że opłaty za energię elektryczną są bardzo wysokie, toteż pojawia się chęć zmiany umowy. Warto jednak wiedzieć, że zmiana dostawcy prądu jest w tym wypadku niemożliwa – jak już wspomniano, do danej miejscowości, a właściwie do danego punktu poboru energii elektrycznej, przypisany jest tylko jeden dostawca. Zmian można dokonać tylko pod względem sprzedawcy prądu – w ten sposób można zmienić wysokość opłat związanych ze sprzedażą, podczas gdy opłaty dystrybucyjne nie ulegną zmianie. Warto też rozważyć zmianę taryfy – z jednostrefowej na dwustrefową czy wybranie jednej z podkategorii taryf, które mogą pozwolić na znaczne obniżenie kosztów za korzystanie z energii elektrycznej.

Kafelki hiszpańskie we wnętrzach

łazienkowe kafelki w stylu hiszpańskimGres hiszpański od kilku lat cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem i nie mam się czemu dziwić, bo prezentuje się przepięknie. Takie płytki można położyć praktycznie w każdym wnętrzu, zarówno w kuchni, łazience, przedpokoju, na schodach, jak i w salonie. Charakteryzują się nietuzinkowym, ciekawym wzornictwem, są bogato zdobione, także nie każdemu przypadną do gustu. To dobra propozycja dla osób, które lubią niepowtarzalne, oryginalne wnętrza.

Dlaczego warto zdecydować się na tego rodzaju płytki?

Kafelki hiszpańskie nie tylko zachwycają swoim wyglądem, wzornictwem, warto zwrócić uwagę również na ich wytrzymałość. Uważa się je za jedne z solidniejszych gresów na rynku – są odporne na uszkodzenia mechaniczne, wysokie temperatury, detergenty, można je bez problemu utrzymać w czystości. Nie niszczą się, nawet jeżeli natężenie ruchu jest duże, dlatego bardzo chętnie są wykorzystywane również w sklepach, kawiarniach czy restauracjach.

Jak dobrać wzór płytek do wnętrza?

Ze względu na to, że płytki hiszpańskie do najtańszych nie należą, nie należy decydować się na wzór zbyt pochopnie. Najlepszym rozwiązaniem będzie wsparcie architekta wnętrz, który doradzi i wykona dla nas wizualizację pomieszczenia. Dzięki temu będziemy mogli sprawdzić, czy rzeczywiście wybrany gres będzie współgrał z wizją wnętrza, czy pozostałe wyposażenie będzie pasować do płytek. Trzeba dołożyć starań, aby efekt końcowy był zadowalający w 100%.

Ważną rzeczą są także parametry techniczne. Nie można zapominać na przykład o antypoślizgowości, jeśli gres będzie umieszczony w łazience czy przedpokoju. Kolejny ważny parametr to klasa ścieralności (PEI 4 oznacza bardzo wysoki poziom odporności na ścieranie) oraz nasiąkliwość (w pomieszczeniach o dużej wilgotności nasiąkliwość powinna być równa lub niższa niż 3%) .

Jak tanim kosztem zaaranżować mieszkanie w stylu loftowym

betonopodobne płytki stają się coraz modniejsze

O mieszkaniach – loftach zrobiło się głośno kilka lat temu. Wszystko za sprawą industrialnych dzielnic Nowego Jorku, w których zaczęto organizować proste i surowe mieszkania dla osób ceniących taki nietuzinkowy styl. W dawnych fabrykach i magazynach stworzono przestrzenie mieszkalne o wyjątkowych walorach wizualnych, które osiągały często niebotyczne ceny. To właśnie wtedy narodziła się moda na wnętrza industrialne.

Industrialne wnętrze tanim kosztem

Mnóstwo osób pokochało wtedy proste i surowe wnętrza, w których liczą się doskonałej jakości meble i nieduża ilość dodatków, w których przestrzeń nie jest zagracona, ma odrobinę męski charakter. Niestety nie każdego stać na zamieszkanie w lofcie. Na szczęście firmy produkujące elementy wykończenia i wyposażenia wnętrz szybko podchwyciły ten trend – współcześnie można zatem zaaranżować sobie swoje gniazdko w stylu industrialnym, nie wydając na to wcale wielkich kwot. Pomagają w tym na przykład płytki betonopodobne, które można układać na podłogach i ścianach, meble wykonane z drewna z odzysku, czy meble vintage wykonane z metalu, które można kupić na aukcjach staroci.

Płytki betonopodobne czyli sposób na industrialne wnętrze

Do stylu industrialnego najbardziej nawiązuje surowy beton, jednak w mieszkaniach znacznie lepiej sprawdzają się po prostu płytki betonopodobne. Najlepiej zatem właśnie na nie zdecydować się wtedy, gdy całe mieszkanie lub tylko jedno pomieszczenie chce się mieć w tym stylu. Ułożenie takich płytek na przykład w łazience, w połączeniu z minimalistyczną armaturą i resztą wyposażenia, będzie wyglądać po prostu świetnie. Płytki imitujące beton mogą być zastosowane również na przykład w pokoju dziennym, w sypialni za zagłówkiem łóżka, albo w kuchni zamiast tradycyjnej glazury. Płytki imitujące beton można kupić w różnych formatach, zdecydowanie najlepiej prezentują się jednak te o największych wymiarach.

Kiedy pozostać przy taryfie energetycznej G11, a kiedy ją zmienić?

Sposoby naliczania opłat za zużycie energii elektrycznej różnią się w zależności od tego, jaki rodzaj taryfy energetycznej używany jest w danym obiekcie. Najbardziej uniwersalne i najczęściej stosowane rozwiązanie to taryfa energetyczna G11. W tym przypadku na cenę prądu nie wpływa ani pora doby, ani dzień tygodnia. W jakich warunkach taryfa G11 sprawdza się najlepiej?

Zalecane zastosowania taryfy G11

Taryfa energetyczna G11 używana jest w większości gospodarstw domowych. Korzystają z niej jednak także inne obiekty podpięte do sieci niskiego napięcia, w tym hospicja, domy dziecka czy plebanie. Rozwiązanie to polecane jest klientom, którzy cenią wygodę użytkowania energii o dowolnej porze dnia. Taryfa energetyczna G11 daje możliwość swobodnego korzystania ze sprzętów elektrycznych, ze względu na stałe i niezależne od godzin poboru opłaty.

Warunki nieodpowiednie dla taryfy G11

Taryfa G11W najpopularniejszych taryfach konkurencyjnych dla G11 (G12 i G12w), w ramach umowy ze sprzedawcą energii wyznaczane są dni lub godziny, w których ceny prądu są niższe. Rozwiązania te polecane są użytkownikom, którzy mogą do maksimum wykorzystać tańsze pory wykupionej taryfy. Taryfa energetyczna G11 niekoniecznie sprawdzi się w gospodarstwach domowych, których mieszkańcy prowadzą styl życia niewymagający korzystania ze sprzętów AGD/RTV przez większość doby. Rozwiązanie to nie jest również polecane użytkownikom, którzy wykorzystują energię elektryczną do ogrzewania mieszkań. W taryfie G12 najniższe ceny za prąd obowiązują w nocy, kiedy jest najzimniej. Przy takim systemie ogrzewania, rachunki w przypadku taryfy G11 będą znacznie wyższe.

Wybór taryfy energetycznej

Wybór konkretnej taryfy powinien opierać się na indywidualnych potrzebach użytkowników sieci. Zgodnie z rozporządzeniem ministra gospodarski, zmiana taryfy możliwa jest najwyżej raz na dwanaście miesięcy. Odstępstwem od tego postanowienia jest wyłącznie sytuacja, w której nastąpiła modyfikacja stawek. Zmiany można wówczas dokonać w terminie do 60 dni od momentu wprowadzenia nowego cennika.

Zastosowanie źródeł energii słonecznej

Energia słoneczna wykorzystywana była już w starożytności. Na jej magazynowanie pozwalało odpowiednie rozmieszczenie ścian, okien i otworów wentylacyjnych w budynkach. Rozwój technologii znacząco ułatwił stosowanie odnawialnych źródeł energii w sposób ekologiczny, a zarazem oszczędny.

Panele fotowoltaiczne

Zastosowanie źródeł energii słonecznejW formie najbardziej bezpośredniej, energia słoneczna wykorzystywana jest do produkcji energii elektrycznej. W tym celu stosuje się specjalne ogniwa fotowoltaiczne, produkowane z półprzewodników na bazie krzemu. Cechuje je długa żywotność i niezawodność, która równoważy ograniczenia wydajności powodowane czynnikami zewnętrznymi. Panele fotowoltaiczne wymagają stosunkowo dużej powierzchni instalacyjnej. Znajdują zastosowanie w elektrowniach słonecznych, a także przestrzeni kosmicznej, która pozwala na pozyskanie znacznie silniejszego promieniowania słonecznego.

Kolektory słoneczne

Najtańszym i najbardziej rozpowszechnionym urządzeniem wykorzystującym energię słoneczną jest kolektor słoneczny. Bezpośrednio pobiera promieniowanie, a następnie przekazuje energię cieplną wodzie. Przepływając przez kolektor, ciecz ulega ogrzaniu do wysokiej temperatury. Systemy kolektorów znajdują największe zastosowanie w rolnictwie. Wykorzystuje się je również w domkach jednorodzinnych, do podgrzewania wody użytkowej. Absorpcja promieniowania słonecznego w prawidłowo dobranej instalacji słonecznej może wynieść nawet 95 proc. Taka wartość zaspokaja ok. 50-60 proc. zapotrzebowania na energię cieplną.

Eksploatacja instalacji słonecznej

Promieniowanie słoneczne teoretycznie dociera do całej powierzchni Ziemi. Poziom nasłonecznienia nie jest jednak równomierny i w dużym stopniu zależy od pory dnia, pory roku oraz szerokości geograficznej. Dodatkowym utrudnieniem dla efektywnego wykorzystania tego źródła energii odnawialnej jest obecność zachmurzenia, pary wodnej oraz pyłów w atmosferze. Zastosowanie energii słonecznej ma jednak kluczowy wpływ na środowisko – dwudziestoletnia eksploatacja instalacji słonecznej może obniżyć emisję CO2 o nawet kilkadziesiąt ton.

Prąd budowlany w taryfie C11

Prowadzenie prac budowlano-montażowych wymaga wykorzystania energii elektrycznej. Związane z tym koszty zależą od rodzaju wybranej taryfy. Wcześniejsze ustalenie tego aspektu pozwala na ograniczenie wysokości rachunków, a tym samym obniżenie kosztów całej inwestycji. Prąd budowlany posiada w swojej ofercie większość firm energetycznych. Poszczególne usługi różnią się stawkami opłaty handlowej, a także ceną netto.

Prąd budowlany

Prąd budowlany w taryfie C11Firmy energetyczne mogą oferować sprzedaż prądu klientom, którzy planują realizację prac budowlano-montażowych. Odbywa się to w oparciu o taryfę prądu budowlanego. Sprzedaży energii mogą podejmować się wyłącznie uprawnione podmioty – praktyka polegająca na czerpaniu prądu od innych odbiorców jest nielegalna, przez co grozi karą wysokiej grzywny. Należy też pamiętać, że nie można korzystać ze zwykłej, domowej taryfy w czasie realizacji większości prac budowlano-montażowych, np. przy budowie domu, garażu, pawilonu czy zakładu. Umowę najlepiej podpisać ze sprawdzoną firmą energetyczną.

Taryfy prądu budowlanego

Obecnie obowiązują trzy taryfy prądu budowlanego – C11, C12a oraz C12b. Taryfa C11 należy do rozwiązań najczęściej wybieranych, ze względu na swoją uniwersalność. Niezależnie od pory dnia, cena za kilowatogodziny pozostaje stała. Inwestor nie musi więc pilnować godzin realizacji prac, a także dodatkowo martwić się opóźnieniami. Po zakończeniu remontu lub budowy, z taryfy budowlanej należy przejść na taryfę typu G, dedykowaną gospodarstwom domowym. Aspekt ten związany jest bezpośrednio z rodzajem przyłącza wykorzystanego do zasilenia budowy – tymczasowego lub docelowego. W obu przypadkach konieczne jest jednak przedstawienie potwierdzenia odbioru gotowego budynku.

Przejście do taryfy G

Taryfa C11 może zostać zmieniona na taryfę G11 po złożeniu dokumentu uprawniającego do użytkowania obiektu, wystawianego przez odpowiedni organ Starostwa Powiatowego. Należy też dostarczyć zawiadomienie o częściowym lub całkowitym ukończeniu prac budowlanych. Im szybciej zmiany zostaną dokonane, tym wcześniej koszty energii ulegną zmniejszeniu.