Zalety i wady domu parterowego

W przypadku domu parterowego można mówić o wielu zaletach. Decydują się na nie zarówno małe, jak i większe rodziny. Rozwiązanie to świetnie sprawdza się w przypadku rodziny z dziećmi i seniorów. Wybór projektów domów parterowych jest tak duży, że każdy inwestor znajdzie dla siebie satysfakcjonujące rozwiązanie. Najlepiej byłoby oczywiście zlecić stworzenie projektu domu szytego na miarę indywidualnych potrzeb, ale jest to bardzo kosztowne i czasochłonne. Wśród gotowych projektów także można znaleźć coś ciekawego, oszczędzając przy tym czas i pieniądze.

Jakie zalety mają domy jednopoziomowe?

Domy parterowe mają to do siebie, że zapewniają łatwy dostęp do każdego wnętrza. Jest to świetne rozwiązanie w przypadku dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych. Nie ma schodów wewnętrznych, co przekłada się na niższe koszty budowy i większe bezpieczeństwo. Nie trzeba martwić się o spadnięcie ze schodów ani o wypadnięcie przez okno z dużej wysokości. Zaoszczędzoną powierzchnię można wykorzystać na różne sposoby – przykładowo na zaaranżowanie garderoby, spiżarni czy pomieszczenia gospodarczego. W przypadku domów jednopoziomowych można wprowadzić od góry naturalne światło dzienne, doświetlając wnętrza. Mniejsze koszty budowy domu wynikają też z niższej nośności fundamentów i ścian konstrukcyjnych. Nie ma nawet potrzeby wykonywania stropu, chyba że planuje się w przyszłości nadbudowę piętra, co jest jak najbardziej możliwe do zrealizowania. Przy braku stropu koszty budowy zostają obniżone. Często wystarczy sama więźba dachowa.

Dom parterowy projekt nie zawsze najlepszym wyborem

Jako że w domu piętrowym wszystkie pomieszczenia znajdują się na jednym poziomie, trzeba liczyć się z większą powierzchnią zabudowy. Wymaga to zakupu dużej działki lub zmniejszenia powierzchni przeznaczonej na ogród. Trzeba mieć na uwadze zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Mogą pojawić się pewne ograniczenia, przez co niemożliwe będzie zrealizowanie wybranego projektu domu. Zwiększa się też powierzchnia ciągów komunikacyjnych. Wadą rozłożystej bryły jest obecność wielu przegród zewnętrznych, a to przekłada się na duże straty ciepła i wzrost kosztów ogrzewania. Decydując się na niski dom parterowy, bardziej problematyczne jest zapewnienie optymalnego ciągu kominowego.

Mieszkanie w Krakowie – gdzie kupić?

Kraków jest jednym z piękniejszych miast w Polsce, więc nic dziwnego, że wiele osób decyduje się w nim zamieszkać. Oczywiście taka inwestycja pochłania zazwyczaj bardzo dużo pieniędzy, co więcej trzeba dokładnie przemyśleć sprawę, gdzie kupić mieszkanie. Wybór jest trudny, bo od tego w dużej mierze zależy nasz komfort życia.

mieszkanie kraków ruczaj

Nowe mieszkania na Ruczaju

Ruczaj to piękne i zaciszne osiedle, które przyciąga wiele młodych rodzin. Obecnie obok starych bloków z płyty powstaje wiele nowych, kameralnych apartamentów, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Na Ruczaj infrastruktura jest bardzo dobrze rozwinięta, jest wszystko, co przydaje się do codziennego funkcjonowania, także nie trzeba nawet jechać do centrum – siłownia, sklepu, mini centrum handlowe. Do rynku jest bardzo dogodny dojazd. Mieszkania w stanie deweloperskim w Krakowie to najlepsza opcja z wielu względów. Po pierwsze można urządzić lokal dokładnie tak, jak nam się podoba. Po drugie w tym wypadku możemy wybierać pośród mieszkań niesamowicie przestronnych i ciepłych. Ruczaj to dzielnica bezpieczna, przyjazna rodzinom z dziećmi.

Od dewelopera

Decydując się na zakup nowego mieszkania na Ruczaj trzeba wcześnie zastanowić się nad tym, z jakim deweloperem podjąć współpracę. Niestety nie każda firma będzie spełniać nasze oczekiwania, dlatego warto wcześniej zrobić rozeznanie i zastanowić się, jakie rozwiązanie będzie najlepsze. Mieszkanie w stanie deweloperskim w Krakowie to dobra opcja, jednak najlepiej wcześniej prześwietlić firmę, jak wygląda jej kondycja finansowa oraz czy poprzedni klienci są zadowoleni ze współpracy z nią.

Na jaki rodzaj płytek do przedpokoju się zdecydować?

Podłoga na korytarzu nie może zostać wykończona byle czym. Do wyboru jest wiele materiałów wykończeniowych, a jednym z najpopularniejszych są płytki. Należy pamiętać o tym, że podłoga powinna być nie tylko estetyczna, ale przede wszystkim trwała. Wiele osób poświęca mało uwagi na aranżację korytarza, a jest to przecież pewnego rodzaju wizytówka całego domu. Wybór odpowiedniego materiału podłogowego ma duże znaczenie. W przypadku słabej jakości szybko pojawia się nieestetyczne zarysowania, plamy i przetarcia.

(więcej…)

Wytworny design płytek

To jak wytworzymy dane wnętrze ma ogromny wpływ na codzienne życie. Dlatego tak ważne jest to, by dobrać już na etapie remontu wszelkie niezbędne materiały. Cegiełki na ścianę są jednymi z nich i zdobywają coraz większą popularność. Prezentują się one nietuzinkowo, a co za tym idzie zawsze można je w fajny sposób dopasować do reszty wystroju.

(więcej…)

Bogactwo płytek heksagonalnych

kafelki w formie heksagonów

Każdy, kto kiedykolwiek widział te charakterystyczne płytki skojarzy je z dawnymi parkietami, jakie dumnie prezentowały się w bogatych posiadłościach dworskich. Z racji swojej ceny i dużo mniejszej dostępności w stosunku do innych rodzajów płytek wciąż kojarzą się z luksusem i bogactwem, jakie było udziałem pałaców i domów szlachty. Często nazywane plastrami miodu ze względu na swój charakterystyczny kształt, świetnie prezentują się zarówno na podłodze, jak i na ścianie.

(więcej…)

Taryfa C12a – kiedy się opłaca?

Gospodarstwa domowe mogą korzystać z kilku rodzajów taryf za zużycie energii. Podobnie jest w przypadku przedsiębiorstw – sprzedawcy energii elektrycznej wychodzą naprzeciw potrzebom firm, oferując rozwiązania, dzięki którym można zaoszczędzić na opłatach za energię elektryczną i wybrać taryfę dostosowaną do charakteru danej działalności. Jedną z często wybieranych opcji jest C12a.

Czym jest C12a?

Taryfa C12a - kiedy się opłacaTaryfa C12a (https://www.innogy.pl/pl/msp/oferta/strefowa-dla-twojej-firmy) to jedno z rozwiązań proponowanych firmom, które chcą zaoszczędzić na opłatach za energię elektryczną. Litera „C” oznacza, że taryfa przeznaczona jest dla przedsiębiorstw, a nie osób prywatnych. Cyfra 1 sygnalizuje, że umowna moc nie przekracza 40 kW, a 2 jest natomiast oznaczeniem dwustrefowego rozliczania, czyli takiego, w którym obowiązują dwie różne stawki w zależności od godzin zużycia energii. W przypadku C12b byłby to podział na godziny dzienne i nocne, natomiast w ramach taryfy C12a wyróżnia się godziny szczytu i pozaszczytowe.

Kiedy wybrać C12a a kiedy inną taryfę?

Firmy chcące zaoszczędzić pieniądze, powinny rozważyć możliwość zmiany taryfy. Większość przedsiębiorstw korzysta bowiem z C11, czyli taryfy oferującej niezmienną stawkę przez całą dobę. Tymczasem duże znaczenie ma to, ile energii zużywa się w godzinach pozaszczytowych. Jeśli ta wartość przekracza 25-35%, warto zastanowić się nad zmianą taryfy. C12a będzie jednak dobrym rozwiązaniem nie tylko dla przedsiębiorstw, które obecnie w godzinach pozaszczytowych zużywają taką ilość energii, ale także dla tych, którzy mogą z łatwością przeprogramować swoje urządzenia w firmie i dostosować model pracy, zmniejszając zużycie prądu w godzinach szczytu. Zmianę taryfy warto też przemyśleć, jeśli prowadzi się własną firmę w domu, ale w ciągu dnia prawie nie korzysta się z energii elektrycznej. W takim przypadku zmiana taryfy na C12 będzie jak najbardziej opłacalna.

Inne możliwości

Poza taryfami C12a i C12b jest jednak więcej rozwiązań stworzonych z myślą o firmach, które szukają kolejnych udogodnień. Sprzedawcy prądu stale poszerzają swoją ofertę, urozmaicając ją o różne warianty, które mogą spodobać się przedsiębiorcom czy innym instytucjom. Popularne są chociażby taryfy C12x oferujące niższe stawki w weekendy na wzór taryfy G12w przeznaczonej dla gospodarstw domowych – warto więc dokładnie zapoznać się z ofertami dostępnymi na rynku, by wybrać najlepsze możliwe rozwiązanie.

Sprzedaż a dostawa energii elektrycznej

Dostawa prądu to fizyczne dostarczenie energii elektrycznej do odbiorcy końcowego. Za ten proces odpowiedzialni są dostawcy energii elektrycznej działający na konkretnych obszarach kraju i przypisani do odpowiednich punktów poboru energii. Dostawcy energii elektrycznej nie powinni być jednak w żadnym wypadku utożsamiani ze sprzedawcami – są to bowiem dwa różne podmioty.

Kim jest dostawca prądu?

Sprzedaż a dostawa energii elektrycznejDostawca energii elektrycznej (np. https://www.innogy.pl/) to właściciel infrastruktury energetycznej znajdującej się na danym obszarze. Odpowiedzialny jest za transportowanie energii zarówno do gospodarstw domowych, jak i do przedsiębiorstw. Na każdym z obszarów Polski działa tylko jeden dostawca prądu odpowiedzialny za przesyłanie energii elektrycznej do poszczególnych podmiotów.

Sprzedaż a dostawa prądu

Dostawca odpowiedzialny jest jedynie za dostarczenie energii elektrycznej, sprzedaż polega natomiast na zaoferowaniu prądu wytworzonego przez elektrownię w cenie oraz na warunkach zgodnych z podpisaną wcześniej umową. Różnice między sprzedażą i dostawą prądu doskonale widoczne są przede wszystkim na rachunkach za energię, na których widnieją osobno opłaty za sprzedaż prądu oraz tak zwane opłaty dystrybucyjne, związane właśnie z działalnością dostawców energii elektrycznej.

Jak obniżyć rachunki za energię?

Niejednokrotnie zdarza się, że opłaty za energię elektryczną są bardzo wysokie, toteż pojawia się chęć zmiany umowy. Warto jednak wiedzieć, że zmiana dostawcy prądu jest w tym wypadku niemożliwa – jak już wspomniano, do danej miejscowości, a właściwie do danego punktu poboru energii elektrycznej, przypisany jest tylko jeden dostawca. Zmian można dokonać tylko pod względem sprzedawcy prądu – w ten sposób można zmienić wysokość opłat związanych ze sprzedażą, podczas gdy opłaty dystrybucyjne nie ulegną zmianie. Warto też rozważyć zmianę taryfy – z jednostrefowej na dwustrefową czy wybranie jednej z podkategorii taryf, które mogą pozwolić na znaczne obniżenie kosztów za korzystanie z energii elektrycznej.

Kafelki hiszpańskie we wnętrzach

łazienkowe kafelki w stylu hiszpańskimGres hiszpański od kilku lat cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem i nie mam się czemu dziwić, bo prezentuje się przepięknie. Takie płytki można położyć praktycznie w każdym wnętrzu, zarówno w kuchni, łazience, przedpokoju, na schodach, jak i w salonie. Charakteryzują się nietuzinkowym, ciekawym wzornictwem, są bogato zdobione, także nie każdemu przypadną do gustu. To dobra propozycja dla osób, które lubią niepowtarzalne, oryginalne wnętrza.

(więcej…)

Jak tanim kosztem zaaranżować mieszkanie w stylu loftowym

betonopodobne płytki stają się coraz modniejsze

O mieszkaniach – loftach zrobiło się głośno kilka lat temu. Wszystko za sprawą industrialnych dzielnic Nowego Jorku, w których zaczęto organizować proste i surowe mieszkania dla osób ceniących taki nietuzinkowy styl. W dawnych fabrykach i magazynach stworzono przestrzenie mieszkalne o wyjątkowych walorach wizualnych, które osiągały często niebotyczne ceny. To właśnie wtedy narodziła się moda na wnętrza industrialne.

Industrialne wnętrze tanim kosztem

Mnóstwo osób pokochało wtedy proste i surowe wnętrza, w których liczą się doskonałej jakości meble i nieduża ilość dodatków, w których przestrzeń nie jest zagracona, ma odrobinę męski charakter. Niestety nie każdego stać na zamieszkanie w lofcie. Na szczęście firmy produkujące elementy wykończenia i wyposażenia wnętrz szybko podchwyciły ten trend – współcześnie można zatem zaaranżować sobie swoje gniazdko w stylu industrialnym, nie wydając na to wcale wielkich kwot. Pomagają w tym na przykład płytki betonopodobne, które można układać na podłogach i ścianach, meble wykonane z drewna z odzysku, czy meble vintage wykonane z metalu, które można kupić na aukcjach staroci.

Płytki betonopodobne czyli sposób na industrialne wnętrze

Do stylu industrialnego najbardziej nawiązuje surowy beton, jednak w mieszkaniach znacznie lepiej sprawdzają się po prostu płytki betonopodobne. Najlepiej zatem właśnie na nie zdecydować się wtedy, gdy całe mieszkanie lub tylko jedno pomieszczenie chce się mieć w tym stylu. Ułożenie takich płytek na przykład w łazience, w połączeniu z minimalistyczną armaturą i resztą wyposażenia, będzie wyglądać po prostu świetnie. Płytki imitujące beton mogą być zastosowane również na przykład w pokoju dziennym, w sypialni za zagłówkiem łóżka, albo w kuchni zamiast tradycyjnej glazury. Płytki imitujące beton można kupić w różnych formatach, zdecydowanie najlepiej prezentują się jednak te o największych wymiarach.