Rodzaje oświetlenia oraz ich wady i zalety

Główną przewagą opraw zwieszanych nad oprawami wpuszczanymi lub natynkowymi jest sam zwieszak. Oprawa zwieszana to linka lub przewód, na którym zawieszona jest oprawa, umożliwiająca zmianę wysokości. Dlaczego trzeba zmienić wysokość? Z wielu powodów. (więcej…)

Styl glamour w domu – czy się sprawdzi?

Odrobina elegancji w domu to coś, co z całą pewnością sprawi, że wnętrza zyskają odrobinę uroku. Dla wielu osób takie podejście do urządzania wnętrz oznacza jednak brak swobody i poczucie, że mieszkanie jest mało przyjazne. Świetnym rozwiązaniem jest styl glamour – jednocześnie elegancki i przystępny.

Styl glamour – co warto o nim wiedzieć?

Angielskie słowo glamour dość dobrze odzwierciedla to, czym jest ten styl w urządzaniu i projektowaniu wnętrz. Glamour to przede wszystkim urok i blask, ale również przepych i splendor. Nie należy go jednak mylić z przepychem w starym, barokowym wydaniu. Glamour jest jednocześnie stylem na wskroś nowoczesnym, w którym bardzo ceni się prostotę formy. W tym stylu często wybiera się duże, przestronne przestrzenie, które nie są wypełnione niepotrzebnymi ozdobami. Dekoracyjne elementy wyposażenia są oczywiście bardzo ważne, ale nie dominują one nad przestrzenią, dzięki czemu nie ma wrażenia przytłoczenia. Duży nacisk kładzie się tu również na praktyczność. Przedmioty w domu powinny przyciągać wzrok jakością wykonania, niebanalną estetyką, a czasem również po prostu przepychem. Nie można jednak zapominać o ich podstawowej funkcji. Dlatego też meble w tym stylu muszą być praktyczne i wygodne, a lustra i lampy glamour przede wszystkim być praktyczne i spełniać swoją funkcję.

Jak projektuje się wnętrza w stylu glamour?

W stylu glamour projektuje się przede wszystkim bardzo przyjemnie. Jest to świetny styl dla wszystkich tych, dla których najbardziej istotne jest poczucie estetyki i uzyskanie konkretnego wrażenia, przy jednoczesnym pamiętaniu o oszczędności formy. Wykorzystanie lamp glamour, mebli, luster i odpowiednio dobranych dekoracji jest raczej niewielkie. Każdy przedmiot musi być jednak jak prawdziwa perła, która przyciąga spojrzenia sama w sobie i nie potrzebuje wielkiej oprawy, by błyszczeć. Styl glamour cechuje przy tym eklektyzm. Oznacza to, że pełnymi garściami czerpie on z innych stylów, powszechnie uważanych za eleganckie. Dlatego jest to wprost świetny styl dla tych, którzy nie mogą się zdecydować, jak chcą urządzić swoje mieszkanie.

Domowe dekoracje glamour

Ogromnie ważną rolę w mieszkaniach urządzonych w stylu glamour odgrywają odpowiednio dobrane dekoracje. Pozwalają one przełamać monotonię jednolicie pomalowanych ścian, czy dużych mebli i koncentrują spojrzenia osób, które korzystają z takiej przestrzeni. Tutaj również stosuje się zasadę oszczędności. Dekoracje glamour muszą być wyjątkowo zaprojektowane i wykonane z najlepszych materiałów, ale ich ilość nie może być zbyt wielka.

Stosowanie zaprawy murarskiej

Zaprawa murarska jest jednym z najbardziej popularnych materiałów budowlanych. Jest to mieszanina cementu, wody oraz piasku lub żwiru. W sprzedaży dostępne są także gotowe zaprawy.

(więcej…)

Rodzaje silikonów szklarskich

Uszczelnianie okien lub naprawa akwarium to czynności, których podstawą są silikony szklarskie. Można wyróżnić różne kolory tego preparatu, jednak z reguły największym zainteresowaniem cieszy się silikon bezbarwny.

Rodzaje silikonów

Doskonale pasuje do szkła, ponieważ umożliwia stworzenie praktycznie niewidzialnej powłoki. Należy jednak mieć na uwadze, że trzeba odpowiednio dozować produkt, ponieważ zbyt duża ilość preparatu nie będzie wyglądać estetycznie. Drugi w zestawieniu jest silikon biały wykorzystywany zazwyczaj do uszczelniania płytek ceramicznych. Znacznie rzadziej stosuje się silikon czarny, ponieważ jest bardzo widoczny na niemal każdej powierzchni. Do drewnianych okien można wykorzystać brązowy silikon szklarski zastosowanie tego preparatu wykracza jednak dużo dalej. Taki rodzaj silikonu jest również niewidoczny w szczelinach między ramą a szybą.

Zastosowanie preparatu

Jest to bardzo uniwersalny produkt, dlatego może być stosowany wszędzie. Trochę inaczej jest w przypadku uszczelniania akwarium, ponieważ normalny silikon może być szkodliwy dla ryb. Dlatego w sprzedaży jest dostępny dedykowany silikon szklarski cena takiego produktu jest odpowiednio większa, ale warto go wypróbować. Warto zwrócić uwagę na fakt, że woda nie osłabia w żaden sposób przyczepności preparatu. Do okien plastikowych silikon szklarski się nie nadaje. Dobrze się sprawdza natomiast w przypadku okien drewnianych i aluminiowych. Oprócz uszczelniania okien i akwarium można go też wykorzystać do fugowania płytek ceramicznych oraz uszczelniania instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Na uwagę zasługuje szczególnie wysoka odporność na wahania temperatur. Oznacza to, że żadnego problemu nie stanowi zarówno bardzo niska, jak i bardzo wysoka temperatura. Dobra przyczepność do powierzchni porowatych sprawia, że można go też stosować do drewna.

Czy warto kupić klosze do lamp?

Jednym z najbardziej uniwersalnych materiałów jakie stosowane są we wnętrzach jest szkło. Klosze do lamp pasują do praktycznie każdego pomieszczenia, nie ma przy tym znaczenia, czy jest wykończone w stylu retro, czy może nowoczesnym.

(więcej…)