Czym są eleganckie fotele kubełkowe?

fotele kubełkowe

Fotele stanowią bardzo istotną część wyposażenia każdego samochodu. Wpływają nie tylko na poprawę komfortu jazdy, ale również na bezpieczeństwo. Fotele kubełkowe to sztywno zamocowane siedziska o doskonałym wsparciu bocznym, większej głębokości oraz lepszym usztywnieniu dla karku. Czy warto wybrać fotele kubełkowe? Jakie są ich zalety i wady? Na te pytania, postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule. 

Sportowe fotele kubełkowe — skąd się wzięły? 

W czasach, kiedy montowane były fotele kanapowe pasażerowie i kierowcy nierzadko wypadali ze swoich miejsc. Razem ze zwiększaniem osiągów i mocy, inżynierowie zaczęli pracować nad poprawą komfortu i stabilności jazdy. Były to początki foteli kubełkowych oraz sportowych. 

Czym są fotele kubełkowe i gdzie się sprawdzają?

Fotel kubełkowy jest sportowym siedziskiem mającym specjalne wyprofilowanie i zwiększoną głębokość. Zakłada się go często razem z pasami bezpieczeństwa w formie szelek. Zwykle tego rodzaju fotele spotkać można w autach przygotowanych do startu w profesjonalnych zawodach motorowych. Warto się przyjrzeć im nieco bliżej. 

Fotele kubełkowe — jakie mają zalety? 

Lusterka, zegary, skrzynia biegów, sprzęgło, hamulec i gaz umieszczone są w taki sposób, iż do ich właściwego działania należy utrzymywać odpowiednią pozycję w czasie jazy. Ma to duże znaczenie podczas szybkiej jazdy na torze, kiedy siła grawitacji może wyrzucić kierowcę z fotela, nawet w przypadku zapiętych pasów. W czasie jazdy sportowej kierowca musi pozostać skupiony na prowadzeniu samochodu, nie zaś na utrzymaniu ciała w fotelu. W tym celu stworzone zostały tak zwane kubły. 

fotele kubełkowe

Największym z plusów foteli kubełkowych jest ich anatomiczny wygląd. Tego rodzaju siedziska są głębsze i węższe, dzięki temu znacznie lepiej utrzymują ciało kierowcy. Ma to wpływ na lepsze czucie samochodu i większą kontrolę nad jego ewentualnym zachowaniem. Kubełki zapewniają też lepsze trzymanie boczne, dzięki temu nie tylko kierowca, ale i pilot mogą pozostać skupieni na wykonywaniu własnych zadań. Nie muszą oni walczyć o utrzymanie ciała w miejscu. Dla wielu z kierowców siedzenia kubełkowe są najzwyczajniej wygodniejsze. 

Fotele kubełkowe zapewniają również większy poziom bezpieczeństwa. Są wykonywane ze znacznie twardszych surowców, dzięki czemu chronią lepiej ciało kierowcy w trakcie ewentualnego wypadku. Nie bez znaczenia jest również ich waga — w odróżnieniu od zwykłych foteli, kubełki mogą być kilka razy lżejsze, co przekłada się na osiągi samochodu. Dla wielu osób plusem będzie również ich sportowy wygląd. 

Wady tych foteli

Osoby, które przyzwyczajone są do zwykłych foteli samochodowych, mogą sądzić, iż kubełkowe będą dla nich zbyt twarde. Twardość kubełków uwydatnia się jeszcze bardziej w samochodach ze sportowym, sztywnym zawieszeniem. W części spośród foteli kubełkowych nie ma również regulacji kąta nachylenia ich oparcia. Warto również pamiętać, że ich kształt i głębokość utrudnia wysiadanie i wsiadanie. Mogą też ograniczyć widoczność w miejskim ruchu. Kolejnym minusem może też  być ich cena.