Jak dobrać lampy do kuchni?

Oświetlenie w pomieszczeniu to jeden z najważniejszych elementów. Odpowiednie umiejscowienie źródeł światła pozwala na stworzenie funkcjonalnej przestrzeni. Z uwagi na obecny w kuchni blat roboczy, niezbędna jest odpowiednia widoczność. W wielu przypadkach podstawowym rozwiązaniem jest wykorzystanie rozproszonego światła centralnego, które umieszone jest na suficie. Jednak dodatkowe lampy punktowe pomagają na doświetlenie poszczególnych miejsc.

Salon z aneksem kuchennym – jak dobrać lampy?

Wybór lampy do kuchni powinien być podyktowany jej rozmiarami. W przypadku aneksów kuchennym pojawia się duża przestrzeń, która płynnie przechodzi w salon. Modnym rozwiązaniem jest tworzenie tzw. wysepek, czyli blatu roboczego, oddzielnego od pozostałej części zabudowy. Już taki podział pomieszczenia wymusza wręcz potrzebę wykorzystania większej ilości źródłem światła. W przypadku wysepki doskonale sprawdzi się lampa punktowa, umiejscowiona bezpośrednio nad nią. W niektórych przypadkach, gdy przestrzeń kuchenna jest niewielkich rozmiarów, wystarczające się okaże wyłącznie zamontowanie światła centralnego. Jednak, aby mieć pewność, iż cała powierzchnia blatu oświetlona jest równomiernie, świetnym pomysłem są niewielkie lampki montowane pod szafkami wiszącymi, na całej długości blatu.

Kuchnia zamknięta – na co zwrócić uwagę?

Wybór lampy do kuchni (https://candellux.com.pl/pl/menu/lampy-do-kuchni-156.html) zamkniętej jest o wiele łatwiejszy. Przede wszystkim tego rodzaju pomieszczenia są mniejsze metrażowo, niż salon z aneksem kuchennym. Również światło nie ulega rozproszeniu, a wykorzystanie jasnej kolorystyki ścian może rozświetlić całe wnętrze. Podobnie zakup mebli białych, z frontami lakierowani. Jednak także tutaj niezbędne jest centralne oświetlenie. Świetnie sprawdzą się lampy szynowe lub reflektorowe, które można dowolnie ustawić. To zwiększy funkcjonalność lampy, a jednocześnie pozwoli nakierować źródło światła w miejsca, które w szczególności wymagają doświetlenia. Także w tym przypadku można wykorzystać niewielkich rozmiarów lampy montowane pod szafkami wiszącymi.

Jakie lampy do kuchni wybrać?

Rynek oświetlenia ma wiele propozycji, jeśli chodzi o wybór lamp. Przede wszystkim w trakcie zakupów należy zwrócić uwagę na wielkość oraz moc poszczególnych produktów oraz ich design. Ważne, aby stylistyka lampy wpisywała się w wystrój kuchni. Na rynku najczęściej spotkać można:

  • plafony
  • lampy szynowe
  • żyrandole
  • oprawy wpuszczane
  • spoty sufitowe

Wybór konkretnego produktu powinien być podyktowany jego docelowym przeznaczeniem. Lampy w oprawach wpuszczanych, w szczególności podtynkowe pełnią głównie rolę oświetlenia dodatkowego, podczas gdy lampy szynowe są doskonałym źródłem światła centralnego.