Stelaż podtynkowy. Normalność, czy fanaberia?

Coraz większą wagę przykładamy do aranżacji przestrzeni, jaką jest łazienka. Elementy wyposażenia i sposób wykończenia wpływają nie tylko na estetyczny odbiór pomieszczenia, ale też na jego funkcjonalność. Nowoczesne rozwiązania muszą być zatem atrakcyjne wizualnie i praktyczne w użytkowaniu.

Zestaw podtynkowy spełnia te warunki, stając się jednym z częściej dokonywanych wyborów w czasie remontów lub podczas wykańczania, nowego, surowego mieszkania. Tego typu rozwiązania to również pewne ryzyko. Można się jednak przed nim skutecznie ochronić. Jak? Dowiesz się za chwilę.

Co przemawia za zakupem

Stelaże podtynkowe to funkcjonalne rozwiązanie. Daje nam możliwość ukrycia wszystkich nieestetycznych elementów instalacyjnych. Finalnie, całe urządzenie znajduje się pod powierzchnią ściany. Na zewnątrz wystają jedynie elementy użytkowe i ewentualne przyciski. Żadne wystające części nie psują efektu, jaki chcieliśmy uzyskać, ani nie zaburzają przestrzeni. Biorąc prysznic, nie zahaczamy się o żadne rurki doprowadzające wodę. Na ścianie mamy tylko baterię i deszczownicę.

W przypadku stelaża z muszlą klozetową istnieją również bardzo istotne zalety. W tym przypadku możemy umieścić sedes na dowolnej wysokości. Nie jest to możliwe w przypadku tradycyjnej, wolnostojącej toalety. Niewątpliwie przekonać nas również powinna łatwość, z jaką będziemy w stanie utrzymać porządek wokół toalety.

Muszla wystaje przecież ze ściany, wisząc nad podłogą. Instalacje, o których mówimy, są bardzo atrakcyjne wizualnie. Decydując się na montaż, wybierzmy zestaw komponentów od jednego producenta. Daje to gwarancję, że wszystko będzie do siebie pasować, a komplet zapewni niezawodne funkcjonowanie przez lata.

Co z wadami?

To rozwiązanie nie jest pozbawione wad. Jako główną należy wymienić to, że ze względu na to, że wszystkie elementy są ukryte pod ścianą, ewentualna potrzeba naprawy awarii wiązać się będzie z koniecznością demontażu fragmentów ściany z glazurą. To bardzo wysokie koszty. By się przed tym zabezpieczyć, należy wybierać produkty renomowanych firm. Wtedy ryzyko wystąpienia awarii w takich systemach jest bliskie zeru.