Panele fotowoltaiczne – co warto o nich wiedzieć?

fotowoltaiczne

Energia słoneczna staje się coraz bardziej popularna w Polsce, a to ze wglądu na rosnące ceny energii elektrycznej i coraz tańsze systemy fotowoltaiczne. Do tego dochodzą względu ekologiczne, bowiem fotowoltaika nazywana jest zieloną alternatywą dla eksploatowania paliw kopalnych. Przyjrzyjmy się, zatem bliżej panelom fotowoltaicznym.

Czym jest fotowoltaika i gdzie znajduje zastosowanie?

Technologię zajmującą się przetwarzaniem energii słonecznej na energię elektryczną nazywa się fotowoltaiką. Wykorzystuje się do tego specjalne panele, które wykorzystując zjawiska fotowoltaiczne, pobierają światło słoneczne i generują w ten sposób prąd.

fotowoltaiczne

Takie przyjazne środowisku rozwiązania znajdują szerokie zastosowanie. Obecnie paneli fotowoltaicznych używa się do zasilania różnych obiektów, w tym gospodarstw domowych i rolnych, obszarów poza zasięgiem sieci elektroenergetycznej, domków letniskowych, jak również do instalacji energetyki zawodowej, a nawet sprzedaży energii do sieci.

Instalacja fotowoltaiczna – z czego się składa?

Taka instalacja fotowoltaiczna składa się z modułów fotowoltaiczny, inwertera, akumulatorów, kontrolera napięcia, centrali komunikacyjnej, wyświetlacza danych, systemu montażowego i sensorów do pomiaru napromieniowania oraz temperatury modułu. Wybór tych elementów, ich rodzaj i liczba zależne są od zastosowanego trybu pracy modułów, a także zasilania jednofazowego lub trzyfazowego.

Z czego zbudowane są panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne, które wykorzystywane są do budowy przydomowych elektrowni słonecznych, zbudowane są z ogniw krzemowych. Struktura tych ogniw może przybrać postać monokrystaliczną bądź polikrystaliczną. Panele monokrystaliczne osiągają sprawność na poziomie 18-22 proc. i są bardzo trwałe. Najczęściej stosuje się jednak panele polikrystaliczne o sprawności na poziomie 14-18 proc., które kosztują mniej niż panele z ogniwami o strukturze monokrystalicznej i uzyskują więcej energii z promieniowania rozproszonego.

Takie ogniowa krzemowe polikrystaliczne pokryte są bardzo cienką metalową siatką oraz szynami zbiorczymi, które przewodzą prąd, a całość zabezpiecza folia tworząca hermetyczną osłonę. Cały panel umieszcza się w aluminiowej ramie, tworzącej usztywnioną konstrukcję, a dodatkową ochronę stanowi szyba ze szkła hartowanego. Na dole ramy umieszczona jest puszka przyłączeniowa z wyprowadzonymi przewodami, które wyposażone są w złącza solarowe, służące do łączenia ze sobą paneli.