Funkcjonalne stoliki nocne

Ustawiany obok łóżka funkcjonalny mebel to nic innego jak stolik nocny. Chociaż nie pełni roli tak istotnej jak np. stół w jadalni, zapewnia dużo większą wygodę podczas korzystania z łóżka. Może też być ozdobą sypialni, zwłaszcza jeśli będzie utrzymany w stylu, w jakim urządzone jest całe wnętrze.

Rola stolików nocnych
Brak miejsca na położenie książki, okularów, telefonu czy dowolnego innego drobiazgu? Zamiast wstawać co chwilę z łóżka i odkładać rzeczy na półkę, dużo łatwiej jest wyposażyć sypialnię w stolik nocny. Ustawia się go przeważnie z jednej strony łóżka przy jego górnej części. Jeśli łóżko jest jednoosobowe, strona, po której stanie stolik będzie ustalana na podstawie preferencji użytkownika – zależnie od tego, czy danej osobie będzie wygodniej odkładać coś prawą, lub lewą ręką. Przy łóżkach dwuosobowych wielkiego wyboru nie ma, ale też w takim przypadku używa się po prostu dwóch stolików.

Podstawa pod lampę
Na stolikach takich często ustawia się lampki nocne, o ile wygodniejszym rozwiązaniem nie jest użycie kinkietów wieszanych na ścianie nad łóżkiem. Klimatyczne oświetlenie ułatwia zasypianie, ale też przydaje się do prozaicznych celów takich jak czytanie książki przed snem. Stoliki nocne pełniące rolę podstawy pod lampkę nie muszą być duże, ale oczywiście większa powierzchnia będzie bardziej funkcjonalna. Ważne, by stolik był stabilny, bo podczas snu można niechcący go przewrócić i doprowadzić do niezłego zamieszania. Z tej przyczyny nie należy używać w roli stolików nocnych mebli z jedną nogą lub bardzo lekkich, asymetrycznych.