Kiedy możliwa jest zmiana dostawcy prądu i z czym się ona wiąże?

O zmianie sprzedawców prądu pojawiło się już sporo mitów, które czas najwyższy jest obalić. Nie jest prawdą to, że opcja ta dostępna jest tylko dla wybranych osób, czy też wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów. Mitem jest także to, że cała procedura zmiany dostawcy energii jest czasochłonna i skomplikowana. Jak wygląda to w takim razie w praktyce?

Kto może zmienić dostawcę prądu?

Wraz z rozdzieleniem działalności dystrybucyjnej i handlowej spółek energetycznych, każdy odbiorca energii (zarówno przedsiębiorcy, jak i gospodarstwa domowe) uzyskał możliwość do swobodnego wyboru dowolnego dostawcy prądu. Nie trzeba wobec tego całymi latami korzystać z usług tego samego sprzedawcy, ale można znaleźć dla siebie znacznie korzystniejszą ofertę. Zmiana dostawcy prądu pozwala na odnotowanie niemałych oszczędności w skali roku, szczególnie w przypadku średnich i dużych firm z wysokim zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Niemożliwe jest zmienienie spółki dystrybucyjnej, ale każdy może wybrać innego dostawce prądu, który będzie w stanie zaoferować mu atrakcyjniejsze warunki. Wybór jest szeroki, dlatego też warto zapoznać się z aktualnymi ofertami firm, biorąc pod uwagę oferty nawet tych niezwiązanych bezpośrednio z handlem energią elektryczną. 

Z czym wiąże się zmian dostawcy energii?

Mitem na temat zmiany dostawcy energii jest to, że cały proces jest żmudny i czasochłonny. Nie dość, że zmiana sprzedawcy energii jest bezpłatna, to jeszcze wszystkimi formalnościami może zająć się w imieniu klienta jego nowy dostawca prądu. Wystarczy znaleźć dla siebie najkorzystniejszą ofertę, a następnie skontaktować się z usługodawcą. Podpisując umowę z wybraną spółką oraz upoważniając ją do reprezentowania klienta przed dystrybutorem i dotychczasowym sprzedawcą prądu, można liczyć na zajęcie się przez nią wszystkimi formalnościami w imieniu odbiorcy. Nowy dostawca prądu zajmuje się wypowiedzeniem umowy z dotychczasowym sprzedawcą, poinformowaniem o fakcie dokonania takiej zmiany operatora systemu dystrybucyjnego i zawarciem nowej umowy o świadczenie usługi dystrybucji z operatorem sieci dystrybucyjnej, jeśli wystąpi taka potrzeba. 

Więcej o zmianach dostawcy prądu: https://www.innogy.pl/pl/dla-domu/obsluga-i-pomoc/jak-zostac-klientem-innogy