Czym jest elektromobilność i co warto o niej wiedzieć?

kobieta myśląca o elektromobilności

Elektromobilność jest stosunkowo nowym trendem, który już od jakiegoś czasu napędza rynek motoryzacyjny. Niektórzy uważają, że wiąże się z nim nadchodząca rewolucja. Pod pojęciem elektromobilności kryje się szerokie zagadnienie, które obejmuje elektryfikację pojazdów. Co warto wiedzieć o tym zjawisku?

Czym jest elektromobilność?

Elektromobilność jest związana z elektryfikacją pojazdów, czyli ich wytwarzaniem wraz z całym procesem technologicznym i produkcyjnym, zakupem i eksploatacją, a także opracowywaniem i budowaniem całej infrastruktury pozwalającej na ładowanie pojazdów elektrycznych. Pierwsze na myśl przychodzą oczywiście samochody elektryczne, lecz elektromobilność dotyczy również rowerów, hulajnóg, motocykli, autobusów czy autodronów. Warto również pamiętać o aspektach prawnych związanych z elektromobilnością.

Elektromobilność w Polsce

Wiele krajów popularyzuje elektromobilność poprzez wprowadzenie systemu dopłat, dotacji, ulg podatkowych, zwolnień z opłat za korzystanie z płatnych autostrad, a także przywilejów, np. możliwości bezpłatnego parkowania w płatnych strefach czy użytkowania buspasów. Jeśli chodzi o Polskę, rozwój elektromobilności jest wspierany głównie poprzez wprowadzenie udogodnień dla osób kupujących samochody elektryczne. W coraz większej ilości miejsc można też zaobserwować punkty ładowania pojazdów elektrycznych. Niestety, główną przeszkodę w popularyzacji tego zagadnienia stanowią spore ceny takich pojazdów. Nie każdy może więc pozwolić sobie na ich zakup, nawet jeśli inwestycja będzie miała się zwrócić.

tankowanie samochodu elektrycznego

Pojazdy elektryczne a ekologia

Częstym argumentem za zakupem pojazdów elektrycznych jest ich przyjazność środowisku związana z zeroemisyjnością. Niektórzy jednak podchodzą do tego zagadnienia sceptycznie i uważają, że ich produkcja generuje duże ilości CO2. Warto mieć jednak na uwadze, że już po przejechaniu kilkudziesięciu tysięcy kilometrów bilans ten zostaje wyrównany, a potem pojazdy elektryczne zyskują przewagę nad spalinowymi. Ponadto korzystanie z tego typu pojazdów wiąże się nie tylko z poprawą jakości powietrza, ale również z generowaniem mniejszej ilości hałasu w mieście.