Zielona energia – fotowoltaika jak działa?

W każdym domu i firmie wykorzystywanych jest na co dzień wiele urządzeń elektrycznych, które do prawidłowego funkcjonowania potrzebują stałego zasilania prądem. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu energia elektryczna pobierana była przede wszystkim z sieci energetycznej, ale obecnie możliwe jest jej samodzielne produkowanie. Taką możliwość daje fotowoltaika, czyli dziedzina techniki zajmująca się wytwarzaniem energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. 

Budowa modułu fotowoltaicznego – fotowoltaika jak działa? 

Na instalację PV składają się panele fotowoltaiczne, które zawierają ogniwa krzemowe pokryte cienką metalową siatką (zawiera ona też szyny zbiorcze odpowiedzialne za przewodzenie prądu) i zabezpieczone dodatkowo folią. Wszystko to znajduje się w ramie wykonanej z aluminium, dzięki czemu całą konstrukcja jest usztywniona. Na ramie montuje się szybę ze szkła hartowanego, która chroni ogniwa przed uszkodzeniami mechanicznymi. Z kolei na jej spodzie umieszcza się puszkę przyłączeniową z przewodami ze specjalnymi złączami solarowymi. Promieniowanie słoneczne padające na fotoogniwo jest zamienianie na energię elektryczną. Powstaje prąd stały, którego nie można jednak użyć do zasilania urządzeń elektrycznych ani przesłać do sieci energetycznej. Konieczne jest przetworzenie go na prąd zmienny. Musi on mieć następujące parametry – częstotliwość 50 Hz i napięcie nominale 230 V. Jest to możliwe do uzyskania dzięki znajdującym się w instalacji PV inwerterom. 

Czy konieczne jest zmienienie istniejącej już instalacji elektrycznej w przypadku montażu instalacji PV?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy instalacja fotowoltaiczna wymaga dokonania przeróbek w istniejącej już instalacji elektrycznej. Okazuje się, że instalacja PV jest przyłączana do istniejącej instalacji elektrycznej budynku. Czasami konieczne jest dokonanie pewnych modyfikacji, jeśli stan posiadanej instalacji elektrycznej nie jest wystarczająco dobry. W najlepszej sytuacji znajdują się osoby, które decydują się na montaż instalacji PV a etapie budowy domu. W tym celu zaleca się najpierw skontaktować z firmą zajmującą się montażem instalacji fotowoltaicznych, aby uzyskać fachowe doradztwo. Specjaliści pomogą nie tylko z wyborem odpowiedniego miejsca na inwerter i rozplanowaniem okablowania instalacji, ale oszacują też potencjalne zużycie energii budynku i używanych urządzeń elektrycznych. 

źródło: https://budujemydom.pl/instalacje/kolektory-sloneczne-i-fotowoltaika/a/21338-czym-jest-instalacja-fotowoltaiczna

Więcej o fotowoltaice można znaleźć w tym miejscu: https://www.innogy.pl/pl/portal-o-energii-slonecznej/2018/fotowoltaika-jak-dziala