Prąd dla firm a wybór odpowiedniej taryfy

Każdy przedsiębiorca musi podjąć decyzję o wyborze taryfy energetycznej dla swojej firmy. Jest to niezwykle ważne ze względu na to, że od wyboru taryfy zależy to, jaka będzie stawka energii za kilowatogodzinę. Źle dopasowana taryfa energii elektrycznej będzie skutkowała generowaniem dodatkowych kosztów. Z kolei dobrze dobrana pozwoli na uzyskanie oszczędności na rachunkach za prąd.

Najczęściej wybierane taryfy energetyczne przez firmy w Polsce

Rynek energii w Polsce ma do zaoferowania różnorodne taryfy energetyczne klientom biznesowym. Ich wybór jest uzależniony w dużej mierze od tego, do sieci o jakim napięciu jest przyłączone przedsiębiorstwo i jaka jest moc umowna. Każda taryfa ma swoje oznaczenie i przypisana jest do konkretnych firm. Najbardziej popularna jest taryfa jednostrefowa. Zdecydowana większość przedsiębiorstw korzysta z całodobowej taryfy C11. Skierowana jest ona do firm przyłączonych do sieci niskiego napięcia o mocy umownej poniżej 40 kW. W przypadku przedsiębiorstw pracujących w trybie zmianowym opłacalnym wariantem jest taryfa C12a, czyli dwustrefowa, z podziałem na godziny pozaszczytowe i szczytowe, czyli z niższą i wyższą stawką energii za kilowatogodzinę. Jest jeszcze taryfa C12b, z podziałem na dzień i noc.

W przypadku firm przyłączonych do sieci niskiego napięcia, ale o mocy umownej powyżej 40 kW, do wyboru są taryfy C21, C22a i C22b. Pierwsza jest taryfą jednostrefową, druga dwustrefową z podziałem na godziny szczytu i poza szczytem. Wariant trzeci jest taryfą dwustrefową, z tańszym radem w nocy i droższym w ciągu dnia. Niektóre firmy działają całodobowo, dlatego w ich przypadku opłacalnym wyborem okazuje się być taryfa trójstrefowa C23. Doba jest podzielona na szczyt przedpołudniowy, szczyt popołudniowy i pozostałe godziny doby.

Prąd dla firm średnich i dużych

Dla dużych przedsiębiorstw, które przyłączone są do sieci średniego napięcia, o mocy umownej większej niż 40 kW, skierowane są taryfy B21, B22, B23 i B24. W przypadku taryfy czterostrefowej B24 doba podzielona jest na szczyt przedpołudniowy i popołudniowy, pozostałe godziny doby i godziny doliny obciążenia. Przy dostawie prądu dla firm przyłączonych do sieci wysokiego napięcia o mocy umownej powyżej 40 kW przeznaczone są taryfy z grupy A. Najpopularniejszą jest taryfa A23, czyli taryfa trójstrefowa.