Czym odznacza się stacja ładowania samochodów elektrycznych?

stacje ładowania samochodów elektrycznych

Auta elektryczne cieszą się coraz większym uznaniem na rynku motoryzacyjnym na całym świecie. Okazuje się, że pozwalają one zaoszczędzić koszty związane z zakupem paliwa. To ekologiczne pojazdy, które nie zanieczyszczają środowiska. Z tego względu kierowcy bardzo chętnie sięgają po nowoczesne stacje ładowania samochodów elektrycznych. Czym cechuje się to pojęcie? Jakie zalety mają punkty ładowania samochodów elektrycznych? O czym trzeba wiedzieć? 

Punkty ładowania samochodów elektrycznych

Jeśli chodzi o publiczne punkty ładowania aut, powstało ich w Polsce dosyć dużo. Poza tym, wybrać można prywatne ładowarki, jakie są wygodne i cechują się wydajną pracą. Zastosujemy je na parkingach lub w przydomowych garażach. Samochód podłączymy do każdego gniazda, a ograniczeniem jest jedynie moc prądu. Akumulator zostanie sprawnie naładowany wtedy, gdy wybierzemy gniazdo z prądem stałym. Nie zapominajmy o tym, że w naszym kraju znajdziemy też nieco wolniejsze ładowarki, jakie działają na bazie prądu przemiennego. Wiele gniazd dostępnych publicznie odznacza się ładowaniem wolnym, a punkty z mocą 50 kW DC są zazwyczaj stawiane przy centrach handlowych/ 

Ile zapłacimy za naładowanie auta elektrycznego?

stacje ładowania samochodów elektrycznych

Stacje ładowania samochodów elektrycznych mają za zadanie działać sprawnie i nie generować wysokich kosztów. Pomału publiczne darmowe stacje tego typu odchodzą w zapomnienie. Jeszcze jakiś czas temu korzystaliśmy z zasilania e-samochodu na parkingach przy sklepach. Nowe zasady wskazują, że za skorzystanie z ładowarki zapłacimy standardowo ok. 1,14 zł/kWh. Słupki przy sklepach często opierają się na przemiennym prądzie, dlatego proces ładowania jest wolniejszy. 

Dystrybutorzy energii elektrycznej dają możliwość skorzystania z łatwych rozwiązań na stacjach paliw przy autostradach. Znane marki stawiają na rozpowszechnienie dostępu do nowoczesnych stacji ładowania samochodów elektrycznych, tak zwanych ładowarek elektrycznych aut, zapewniając powstanie sieci około 100 stacji szybkiego ładowania.