Które piętro jest najlepsze do mieszkania?

Podczas kupowania nowego mieszkania wielu inwestorów zastanawia się, czy lepiej wybrać lokal mieszczący się na niższych piętrach, czy może wręcz przeciwnie, ten zlokalizowany na samej górze budynku? Jakie są wady zalety obu tych rozwiązań?

Nowe mieszkania na parterze

Wiele osób podczas szukania mieszkania na sprzedaż, z góry zakłada, że chce mieć je zlokalizowane na parterze. Osoby te uznają, że mieszkanie na niższych pietrach, lub też na samym parterze, będzie zwyczajnie o wiele wygodniejsze. Nie tylko nie trzeba będzie korzystać na co dzień z windy lub – co gorsza – ze schodów, lecz również znacznie łatwiejsze będzie wracanie do domu z ciężkimi zakupami. Tak położone mieszkanie będzie zatem idealnym dla osób starszych, lecz również dla młodych par, którym właśnie powiększyła się rodzina.

Niestety takie mieszkania mają również pewne wady. Najważniejszą z nich jest dość duży hałas pochodzący z ulicy, która przecież znajduje się bardzo blisko. Dodatkowo wiele osób obawia się mieszkania na parterze uwagi na większe ryzyko włamania.

Charakterystyka mieszkań na ostatnich piętrach

Nowe mieszkania na wyższych piętrach kuszą inwestorów przede wszystkim bezpieczeństwem, ale też i prywatnościom. Mieszkając na 10 pietrze, nie trzeba się martwić zasłanianiem okien, czy też tym, że ktoś przypadkowo zajrzy nam do sypialni. Nie ma tu również tak dużego ryzyka włamania, jak na parterze.

Niestety mieszkania na tak wysokim pietrze uzależnione jest całkowicie od windy. Trudno sobie wyobrazić podróż po tylu kondygnacjach po prostu wracając z pracy, a co dopiero pomyśleć o powrocie z zakupów, ze spaceru z małym dzieckiem, lub – co gorsza – z nową lodówką lub telewizorem. Nie da się również ukryć, że mieszkania położone na górnych piętrach często mają problemy z utrzymaniem odpowiedniej temperatury. W zimie często są dość chłodne, natomiast w lecie z uwag na bliską odległość do nagrzewającego się dachu, temperatura w nich znacznie wzrasta.

Podsumowanie

Jak widać, zarówno parter, jak i najwyższe piętro, mają pewne wady i zalety. Warto więc rozważyć, które z nich będą istotniejsze i na których bardziej komuś zależy.

Artykuł powstał we współpracy z domd.pl