Rodzaje silikonów szklarskich

Uszczelnianie okien lub naprawa akwarium to czynności, których podstawą są silikony szklarskie. Można wyróżnić różne kolory tego preparatu, jednak z reguły największym zainteresowaniem cieszy się silikon bezbarwny.

Rodzaje silikonów

Doskonale pasuje do szkła, ponieważ umożliwia stworzenie praktycznie niewidzialnej powłoki. Należy jednak mieć na uwadze, że trzeba odpowiednio dozować produkt, ponieważ zbyt duża ilość preparatu nie będzie wyglądać estetycznie. Drugi w zestawieniu jest silikon biały wykorzystywany zazwyczaj do uszczelniania płytek ceramicznych. Znacznie rzadziej stosuje się silikon czarny, ponieważ jest bardzo widoczny na niemal każdej powierzchni. Do drewnianych okien można wykorzystać brązowy silikon szklarski zastosowanie tego preparatu wykracza jednak dużo dalej. Taki rodzaj silikonu jest również niewidoczny w szczelinach między ramą a szybą.

Zastosowanie preparatu

Jest to bardzo uniwersalny produkt, dlatego może być stosowany wszędzie. Trochę inaczej jest w przypadku uszczelniania akwarium, ponieważ normalny silikon może być szkodliwy dla ryb. Dlatego w sprzedaży jest dostępny dedykowany silikon szklarski cena takiego produktu jest odpowiednio większa, ale warto go wypróbować. Warto zwrócić uwagę na fakt, że woda nie osłabia w żaden sposób przyczepności preparatu. Do okien plastikowych silikon szklarski się nie nadaje. Dobrze się sprawdza natomiast w przypadku okien drewnianych i aluminiowych. Oprócz uszczelniania okien i akwarium można go też wykorzystać do fugowania płytek ceramicznych oraz uszczelniania instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Na uwagę zasługuje szczególnie wysoka odporność na wahania temperatur. Oznacza to, że żadnego problemu nie stanowi zarówno bardzo niska, jak i bardzo wysoka temperatura. Dobra przyczepność do powierzchni porowatych sprawia, że można go też stosować do drewna.