Stosowanie zaprawy murarskiej

Zaprawa murarska jest jednym z najbardziej popularnych materiałów budowlanych. Jest to mieszanina cementu, wody oraz piasku lub żwiru. W sprzedaży dostępne są także gotowe zaprawy.

Co to jest zaprawa murarska?

Wystarczy do nich dolać wody i gotowe. Niestety niektórzy producenci do gotowych zapraw dodają niestety ciężkie kruszywo, a to powoduje, że mieszanki nie są tak opłacalne. Zaprawa zwykła to klasyczny rodzaj zaprawy, który jest wytwarzany zazwyczaj na miejscu budowy. Do mieszanki wody oraz cementu należy dodać piasku, ponieważ znacząco zwiększa to przyczepność i stabilność zaprawy. Należy jednak mieć na uwadze, że zaprawa murarska to nie wszystko, ponieważ kluczowa jest technika murowania. Rozmiar spoiny pomiędzy dwiema cegłami powinien wynosić od 5 do 20 milimetrów. Takie rozwiązanie sprawi, że konstrukcja będzie trwała i wytrzymała.

Parametry zaprawy murarskiej

Inwestorzy zwracają uwagę na wszystkie parametry zaprawy, ponieważ jakość cementu i odporność na działanie wody to nie wszystko. Na szczególną uwagę zasługuje także czas urabialności, który pomaga określić czas w jakim nastąpi utwardzenie zaprawy. Po tym czasie rozdrobnienie będzie już niemożliwe, dlatego jest to niezwykle ważna informacja dla wykonawcy. Zaprawa murarska może być stosowana w temperaturze wyższej niż 5 stopni Celsjusza. Dla bardziej wymagających osób dostępne są także zaprawy zimowe, których można używać nawet przy temperaturze 0 stopni Celsjusza. Kluczowym parametrem jest także wytrzymałość zaprawy w chwili całkowitego związania. Warto również zwrócić uwagę na ilość wody zarobowej. Jest to parametr, który określa ile wykonawca będzie potrzebował wody, żeby wykonać określoną zaprawę i uzyskać odpowiednie właściwości wiążące. Należy też pamiętać o terminie przydatności, który jest jednym z najważniejszych parametrów zaprawy.