Kiedy pozostać przy taryfie energetycznej G11, a kiedy ją zmienić?

Sposoby naliczania opłat za zużycie energii elektrycznej różnią się w zależności od tego, jaki rodzaj taryfy energetycznej używany jest w danym obiekcie. Najbardziej uniwersalne i najczęściej stosowane rozwiązanie to taryfa energetyczna G11. W tym przypadku na cenę prądu nie wpływa ani pora doby, ani dzień tygodnia. W jakich warunkach taryfa G11 sprawdza się najlepiej?

Zalecane zastosowania taryfy G11

Taryfa energetyczna G11 używana jest w większości gospodarstw domowych. Korzystają z niej jednak także inne obiekty podpięte do sieci niskiego napięcia, w tym hospicja, domy dziecka czy plebanie. Rozwiązanie to polecane jest klientom, którzy cenią wygodę użytkowania energii o dowolnej porze dnia. Taryfa energetyczna G11 daje możliwość swobodnego korzystania ze sprzętów elektrycznych, ze względu na stałe i niezależne od godzin poboru opłaty.

Warunki nieodpowiednie dla taryfy G11

Taryfa G11W najpopularniejszych taryfach konkurencyjnych dla G11 (G12 i G12w), w ramach umowy ze sprzedawcą energii wyznaczane są dni lub godziny, w których ceny prądu są niższe. Rozwiązania te polecane są użytkownikom, którzy mogą do maksimum wykorzystać tańsze pory wykupionej taryfy. Taryfa energetyczna G11 niekoniecznie sprawdzi się w gospodarstwach domowych, których mieszkańcy prowadzą styl życia niewymagający korzystania ze sprzętów AGD/RTV przez większość doby. Rozwiązanie to nie jest również polecane użytkownikom, którzy wykorzystują energię elektryczną do ogrzewania mieszkań. W taryfie G12 najniższe ceny za prąd obowiązują w nocy, kiedy jest najzimniej. Przy takim systemie ogrzewania, rachunki w przypadku taryfy G11 będą znacznie wyższe.

Wybór taryfy energetycznej

Wybór konkretnej taryfy powinien opierać się na indywidualnych potrzebach użytkowników sieci. Zgodnie z rozporządzeniem ministra gospodarski, zmiana taryfy możliwa jest najwyżej raz na dwanaście miesięcy. Odstępstwem od tego postanowienia jest wyłącznie sytuacja, w której nastąpiła modyfikacja stawek. Zmiany można wówczas dokonać w terminie do 60 dni od momentu wprowadzenia nowego cennika.