Taryfa C12a – kiedy się opłaca?

Gospodarstwa domowe mogą korzystać z kilku rodzajów taryf za zużycie energii. Podobnie jest w przypadku przedsiębiorstw – sprzedawcy energii elektrycznej wychodzą naprzeciw potrzebom firm, oferując rozwiązania, dzięki którym można zaoszczędzić na opłatach za energię elektryczną i wybrać taryfę dostosowaną do charakteru danej działalności. Jedną z często wybieranych opcji jest C12a.

Czym jest C12a?

Taryfa C12a - kiedy się opłacaTaryfa C12a (https://www.innogy.pl/pl/msp/oferta/strefowa-dla-twojej-firmy) to jedno z rozwiązań proponowanych firmom, które chcą zaoszczędzić na opłatach za energię elektryczną. Litera „C” oznacza, że taryfa przeznaczona jest dla przedsiębiorstw, a nie osób prywatnych. Cyfra 1 sygnalizuje, że umowna moc nie przekracza 40 kW, a 2 jest natomiast oznaczeniem dwustrefowego rozliczania, czyli takiego, w którym obowiązują dwie różne stawki w zależności od godzin zużycia energii. W przypadku C12b byłby to podział na godziny dzienne i nocne, natomiast w ramach taryfy C12a wyróżnia się godziny szczytu i pozaszczytowe.

Kiedy wybrać C12a a kiedy inną taryfę?

Firmy chcące zaoszczędzić pieniądze, powinny rozważyć możliwość zmiany taryfy. Większość przedsiębiorstw korzysta bowiem z C11, czyli taryfy oferującej niezmienną stawkę przez całą dobę. Tymczasem duże znaczenie ma to, ile energii zużywa się w godzinach pozaszczytowych. Jeśli ta wartość przekracza 25-35%, warto zastanowić się nad zmianą taryfy. C12a będzie jednak dobrym rozwiązaniem nie tylko dla przedsiębiorstw, które obecnie w godzinach pozaszczytowych zużywają taką ilość energii, ale także dla tych, którzy mogą z łatwością przeprogramować swoje urządzenia w firmie i dostosować model pracy, zmniejszając zużycie prądu w godzinach szczytu. Zmianę taryfy warto też przemyśleć, jeśli prowadzi się własną firmę w domu, ale w ciągu dnia prawie nie korzysta się z energii elektrycznej. W takim przypadku zmiana taryfy na C12 będzie jak najbardziej opłacalna.

Inne możliwości

Poza taryfami C12a i C12b jest jednak więcej rozwiązań stworzonych z myślą o firmach, które szukają kolejnych udogodnień. Sprzedawcy prądu stale poszerzają swoją ofertę, urozmaicając ją o różne warianty, które mogą spodobać się przedsiębiorcom czy innym instytucjom. Popularne są chociażby taryfy C12x oferujące niższe stawki w weekendy na wzór taryfy G12w przeznaczonej dla gospodarstw domowych – warto więc dokładnie zapoznać się z ofertami dostępnymi na rynku, by wybrać najlepsze możliwe rozwiązanie.