Sprzedaż a dostawa energii elektrycznej

Dostawa prądu to fizyczne dostarczenie energii elektrycznej do odbiorcy końcowego. Za ten proces odpowiedzialni są dostawcy energii elektrycznej działający na konkretnych obszarach kraju i przypisani do odpowiednich punktów poboru energii. Dostawcy energii elektrycznej nie powinni być jednak w żadnym wypadku utożsamiani ze sprzedawcami – są to bowiem dwa różne podmioty.

Kim jest dostawca prądu?

Sprzedaż a dostawa energii elektrycznejDostawca energii elektrycznej (np. https://www.innogy.pl/) to właściciel infrastruktury energetycznej znajdującej się na danym obszarze. Odpowiedzialny jest za transportowanie energii zarówno do gospodarstw domowych, jak i do przedsiębiorstw. Na każdym z obszarów Polski działa tylko jeden dostawca prądu odpowiedzialny za przesyłanie energii elektrycznej do poszczególnych podmiotów.

Sprzedaż a dostawa prądu

Dostawca odpowiedzialny jest jedynie za dostarczenie energii elektrycznej, sprzedaż polega natomiast na zaoferowaniu prądu wytworzonego przez elektrownię w cenie oraz na warunkach zgodnych z podpisaną wcześniej umową. Różnice między sprzedażą i dostawą prądu doskonale widoczne są przede wszystkim na rachunkach za energię, na których widnieją osobno opłaty za sprzedaż prądu oraz tak zwane opłaty dystrybucyjne, związane właśnie z działalnością dostawców energii elektrycznej.

Jak obniżyć rachunki za energię?

Niejednokrotnie zdarza się, że opłaty za energię elektryczną są bardzo wysokie, toteż pojawia się chęć zmiany umowy. Warto jednak wiedzieć, że zmiana dostawcy prądu jest w tym wypadku niemożliwa – jak już wspomniano, do danej miejscowości, a właściwie do danego punktu poboru energii elektrycznej, przypisany jest tylko jeden dostawca. Zmian można dokonać tylko pod względem sprzedawcy prądu – w ten sposób można zmienić wysokość opłat związanych ze sprzedażą, podczas gdy opłaty dystrybucyjne nie ulegną zmianie. Warto też rozważyć zmianę taryfy – z jednostrefowej na dwustrefową czy wybranie jednej z podkategorii taryf, które mogą pozwolić na znaczne obniżenie kosztów za korzystanie z energii elektrycznej.