Kiedy warto zdecydować się na projekt domu parterowego bez garażu? 3 ważne korzyści

Większość inwestorów wybiera projekty domów zawierające garaż w bryle budynku. Jednak w określonych przypadkach lepiej zrezygnować z garażu wpisanego w obrys domu. Dotyczy to w szczególności sytuacji, gdy inwestor chce zrealizować dom parterowy.

Przestronne pokoje, brak schodów, łatwy dostęp do ogrodu, większe bezpieczeństwo – to tylko wybrane zalety, jakie może zaoferować dom parterowy 4 pokoi bez garażu lub 5 pokoi bez garażu. Jakie korzyści daje rezygnacja z miejsca na samochód w bryle domu?

Niższe koszty

Przede wszystkim wybierając projekty domów parterowych bez garażu to dla inwestycji zmniejszenie kosztu. Gdy wymarzony dom ma posiadać określony metraż i rozkład, dodanie do niego garażu zwiększy koszty nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Gdy garaż w bryle domu nie jest priorytetem, w takim przypadku można zaoszczędzić naprawdę sporo, wybierając na przykład dom parterowy 5 pokoi bez garażu.

Łatwiejsze zagospodarowanie działki

Garaż w bryle domu może także utrudniać zagospodarowanie działki, zwłaszcza wtedy, gdy jest ona mniejsza lub posiada niesymetryczną budowę. W takim przypadku inwestor może wykorzystać inne metody parkowania samochodu, uwzględniając przy tym dostępne warunki terenowe.

Przykładowe rozwiązania:

  • garaż murowany
  • garaż z blachy
  • wiata garażowa
  • miejsca parkingowe

Możliwość rozbudowania garażu

Także wtedy, gdy inwestor zdecyduje się na dom parterowy bez garażu projekt nie będzie przeszkadzał w ewentualnej rozbudowie garażu w przyszłości. Byłoby to problematyczne, gdy byłby on w bryle budynku.

Jeżeli zatem zachodzi podejrzenie, że garaż jednostanowiskowy lub nawet dwustanowiskowy w obrysie domu to za mało albo też ma on pełnić dodatkowe funkcje, wtedy umieszczenie go poza budynkiem także ma swoje uzasadnienie. W przyszłości może być on łatwiej przebudowany – bez ingerowania w konstrukcję domu.