Projekty domów tanich w budowie, czyli pierwszy dom

projekty domów tanich w budowieMłode rodziny rzadko mają takie możliwości finansowe, by od razu wybudować okazały dom czy kupić przestronny apartament w budownictwie wielorodzinnym. Pierwszy dom nie musi być duży, bo rodzina jeszcze mała. Projekty domów tanich w budowie są właśnie dla takich osób.

Dom w cenie mieszkania

Ceny mieszkań w budownictwie wielorodzinnym, czyli w blokach zwanych na wyrost apartamentowcami, są tak horrendalnie wysokie, że taniej można wybudować dom o podobnej lub nawet większej powierzchni. Koszt budowy parterowego domku o powierzchni ok. 100 metrów mieści się w granicach 300 tysięcy złotych. Spróbujcie kupić mieszkanie za tę sumę. W nowym bloku to cena najwyżej za 60 metrów i to w miastach mniejszych niż Warszawa, Kraków czy Poznań.

Nawet jeśli do tej sumy dodać koszt zakupu działki, to i tak realizacja projektów domów tanich w budowie opłaca się. Dom jednorodzinny zapewnia większy komfort niż nawet przestronne mieszkanie.

Jak wybudować tanio dom?

Projekty domów tanich w budowie obejmują domy od 80 metrów do 150. Mają prostą konstrukcję (prosta bryła, dach dwuspadowy), by zmniejszyć ilość potrzebnych materiałów budowlanych a także obniżyć koszty robocizny. Takie budynki można też budować metodą gospodarczą, co zwiększa oszczędności, ale jednocześnie wydłuża czas realizacji inwestycji.

Tanie domy są parterowe lub parterowe z użytkowym poddaszem. To drugie rozwiązanie jest korzystniejsze, bo budowę można prowadzić w dwóch etapach, a dom może dłużej służyć rodzinie, bo zwiększa się jego powierzchnia.

Tanie domy nie mają podpiwniczenia. Można też zrezygnować z garażu. Jednak zlokalizowanie garażu w bryle budynku jest tańsze niż budowa garażu wolno stojącego.

Na czym nie warto oszczędzać?

Nie można oszczędzać na materiałach budowlanych, kupując produkty słabej jakości. Podobnie jest z materiałami wykończeniowymi, izolacyjnymi i ze stolarką. Lepsza jakość oznacza dłuższą żywotność budynku  oraz oszczędność energii potrzebnej do ogrzania pomieszczeń.

Taki dom łatwiej też sprzedać, gdy w planach jest kupno czy budowa większego lokum.