Zalety i wady domu parterowego

W przypadku domu parterowego można mówić o wielu zaletach. Decydują się na nie zarówno małe, jak i większe rodziny. Rozwiązanie to świetnie sprawdza się w przypadku rodziny z dziećmi i seniorów. Wybór projektów domów parterowych jest tak duży, że każdy inwestor znajdzie dla siebie satysfakcjonujące rozwiązanie. Najlepiej byłoby oczywiście zlecić stworzenie projektu domu szytego na miarę indywidualnych potrzeb, ale jest to bardzo kosztowne i czasochłonne. Wśród gotowych projektów także można znaleźć coś ciekawego, oszczędzając przy tym czas i pieniądze.

Jakie zalety mają domy jednopoziomowe?

Domy parterowe mają to do siebie, że zapewniają łatwy dostęp do każdego wnętrza. Jest to świetne rozwiązanie w przypadku dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych. Nie ma schodów wewnętrznych, co przekłada się na niższe koszty budowy i większe bezpieczeństwo. Nie trzeba martwić się o spadnięcie ze schodów ani o wypadnięcie przez okno z dużej wysokości. Zaoszczędzoną powierzchnię można wykorzystać na różne sposoby – przykładowo na zaaranżowanie garderoby, spiżarni czy pomieszczenia gospodarczego. W przypadku domów jednopoziomowych można wprowadzić od góry naturalne światło dzienne, doświetlając wnętrza. Mniejsze koszty budowy domu wynikają też z niższej nośności fundamentów i ścian konstrukcyjnych. Nie ma nawet potrzeby wykonywania stropu, chyba że planuje się w przyszłości nadbudowę piętra, co jest jak najbardziej możliwe do zrealizowania. Przy braku stropu koszty budowy zostają obniżone. Często wystarczy sama więźba dachowa.

Dom parterowy projekt nie zawsze najlepszym wyborem

Jako że w domu piętrowym wszystkie pomieszczenia znajdują się na jednym poziomie, trzeba liczyć się z większą powierzchnią zabudowy. Wymaga to zakupu dużej działki lub zmniejszenia powierzchni przeznaczonej na ogród. Trzeba mieć na uwadze zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Mogą pojawić się pewne ograniczenia, przez co niemożliwe będzie zrealizowanie wybranego projektu domu. Zwiększa się też powierzchnia ciągów komunikacyjnych. Wadą rozłożystej bryły jest obecność wielu przegród zewnętrznych, a to przekłada się na duże straty ciepła i wzrost kosztów ogrzewania. Decydując się na niski dom parterowy, bardziej problematyczne jest zapewnienie optymalnego ciągu kominowego.