Małe domy z garażem – piętrowe czy parterowe?

Na etapie projektowania domu podejmujemy szereg decyzji, które wpływają znacząco na jego ostateczny wygląd. W razie jakichkolwiek wątpliwości, warto je skonsultować z profesjonalistą. Wiele osób waha się, czy w przypadku niewielkiego domu lepiej stworzyć parterowy budynek, czy dodać do niego mieszkalne poddasze.

Jakie zalety niosą za sobą parterowe domy?

Małe domy z garażem bez piętra są przeznaczone dla rodzin maksymalnie czteroosobowych. Tylko w ten sposób wszyscy mogą mieć komfort posiadania własnego pokoju, dającego prywatność. Aby komfortowo pomieścić większą rodzinę w domu bez piętra, trzeba zdecydować się na duży metraż, a to nie zawsze jest możliwe.

Mały dom z garażem bez piętra jest świetnym rozwiązaniem dla osób nielubiących chodzenia po schodach, a także niepełnosprawnych. W tej drugiej sytuacji, znacznie łatwiej jest stworzyć funkcjonalny budynek, w którym osoba o dysfunkcjach ruchowych będzie mogła samodzielnie funkcjonować.

Projekty małych domów z garażem – piętrowych

Domy piętrowe są najlepszą opcją dla większych rodzin lub osób, które często przyjmują gości, ale jednocześnie chcą oddzielić swoją przestrzeń prywatną. W takiej sytuacji, projekt domu powinien zakładać, że sypialnie i rodzinna łazienka znajdą się na górze, a jadalnia, kuchnia i pokój gościnny – na dole.

W przypadku piętrowych domów lub domów z mieszkalnym poddaszem trzeba się liczyć z pewnymi niedogodnościami. Niekiedy ścięcie dachu jest konieczne, a to ogranicza przestrzeń w projektowanym domu. Już na etapie projektu warto upewnić się, że skosy nie będą powodować dyskomfortu.

Garaż – mały czy duży?

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na dom parterowy, czy piętrowy, konieczne jest podjęcie decyzji o rozmiarze garażu. Projektując dom musimy przewidzieć, ile pojazdów będzie w nim parkować.

Niezależnie od tego, ile aut ma pomieścić garaż, warto zaplanować w tym pomieszczeniu nieco więcej miejsca. Ułatwi do przechowywanie opon samochodowych, kosiarki i innych niezbędnych sprzętów, których nie trzyma się w domu.