Projektujemy dom nowoczesny, tzn. jaki?

projekt domu nowoczesnegoW ostatnich latach na polskim rynku nieruchomości króluje minimalizm. Największą popularnością cieszą się projekty domów, które są nowoczesne i wykorzystują aktualne technologie. Proste bryły, jasne wnętrza, funkcjonalny rozkład pomieszczeń. Współczesne domy jednorodzinne są uniwersalne, ale mają własny klimat. Cel jest jeden — ma być stylowo, ale wygodnie.

Projekt domu nowoczesnego inspirowany jest coraz częściej stylem skandynawskim. Tamtejsze nieruchomości swoją formą przypominają stodoły — mają spadziste dachy, ganki oraz duże okna. Zwłaszcza przeszklone powierzchnie odgrywają tutaj znaczną rolę. Nie tylko są spektakularną ozdobą i gwarantem pięknych widoków na ogród. Zapewniają też napływ światła dziennego, a zatem pozwalają wykorzystać energię słoneczną do ogrzewania pomieszczeń. To właśnie domy pasywne i energooszczędne są coraz chętniej wybierane przez osoby, które szukają ekonomicznych rozwiązań i chcą żyć w harmonii z środowiskiem naturalnym.

Nowoczesna stodoła

Dla Polaków przywiązanych do tradycjonalizmu przeskok z klasycznych dworków do stodół, choćby tych najmodniejszych, może stanowić spore wyzwanie. Oczywiście młodsze pokolenie, otwarte na trendy płynące z rynków europejskich coraz chętniej sięga po niepowtarzalne projekty domów nowoczesnych – https://www.domywstylu.pl/domy-nowoczesne/. Stodoły jeszcze przez wiele lat będą szokować, ale jednocześnie wzbudzać zainteresowanie i wyróżniać się na tle klasycznych zabudowań.

Klasyczny dworek

Nie oznacza to, że jedyną alternatywą dla budownictwa w stylu skandynawskim są klasyczne dworki. Choć nadal cieszą się dużą sympatią Polaków, nietrudno zauważyć ich chęć do zmian i eksperymentów. Projektem bazowym staje się tutaj klasyczna nieruchomość z poddaszem użytkowym, które można zaaranżować od razu lub w późniejszym czasie.

Połączenie tradycji z nowoczesnością

Tradycyjne projekty coraz częściej modyfikowane są tak, aby choć częściowo realizować założenia współczesnej architektury energooszczędnej. Zamiana małych okien na większe, urozmaicenie elewacji ozdobnymi kamieniami lub drewnem, dołożenie elementów szklanych lub chromowanych często wystarczą, aby urozmaicić projekt bazowy.