Czym pomalować beton na ścianie? Wybór dobrej farby to podstawa

Beton na ścianach w piwnicy, pomieszczeniu gospodarczym, na elewacji budynków, ale też w domu z czasem może przestać wyglądać atrakcyjnie. Dobrym pomysłem będzie pomalowanie go dedykowaną farbą, która nie tylko poprawi jego wygląd, ale także zapewni dodatkową ochronę przed czynnikami niszczącymi.

Farba do betonu do wnętrz i na zewnątrz

Do betonu konieczne jest wybranie odpowiedniej farby, która będzie mogła zapewnić najlepszy efekt prac. Do tego materiału najczęściej wybierane są poniższe typy produktów:

  • farby akrylowe
  • farby alkidowe
  • farby chlorokauczukowe

Zazwyczaj do malowania nawierzchni betonowych kupowane są farby akrylowe, a także podobne do nich farby akrylowo-silikonowe. Pokryty nimi beton na ścianie jest odporny na wilgoć, gładki, równy. Dodatkowym atutem jest łatwe nanoszenie tych farb – można robić to pędzlem, wałkiem, metodą natryskową.

Farby alkidowe i chlorokauczukowe najczęściej wybierane są do malowania dekoracyjnego – nadają się jako farba do betonu na zewnątrz i do wnętrz. Charakteryzują się również wysoką elastycznością i odpornością na czynniki atmosferyczne oraz mechaniczne. Mogą dawać połyskujące nawierzchnie.

Powyższe rodzaje farb oferowane są w wielu wariantach kolorystycznych do wyboru, dlatego można łatwo dopasować je do każdego realizowanego projektu.

Malowanie nawierzchni betonowych

Należy pamiętać o tym, że malowanie betonu musi odbywać się po przygotowaniu nawierzchni – www. Nawet najlepsza farba nie pomoże wtedy, gdy nie będzie ona właściwie przyszykowana.

W przypadku nowych nawierzchni zaleca się zaczekanie co najmniej 4 tygodni przed malowaniem. Potem należy je odkurzyć, umyć i zagruntować.

Dla nawierzchni starszych konieczne jest usunięcie starych powłok, nalotów, zanieczyszczeń. Zaleca się uzupełnić ubytki i nierówności. Na koniec odkurza i myje się nawierzchnie, a potem poddaje gruntowaniu.