Jak zmniejszyć średnie zużycie prądu w gospodarstwie domowym?

Zbyt duże rachunki za prąd potrafią zirytować każdego, nawet dobrze sytuowaną osobę. Nie dziwi zatem fakt, że coraz częściej poszukiwane są energooszczędne rozwiązania, które pozwolą zredukować pobór prądu, a tym samym odczuwalnie zmniejszyć rachunek. Jakie są sposoby, by zmniejszyć średnie zużycie prądu w gospodarstwie domowym?

średnie zużycie prąduPrzede wszystkim nawyki

Istnieje wiele skutecznych technik, jak również gotowych sposobów, by znacząco zmniejszyć średnie zużycie prądu w gospodarstwie domowym, jednak, na samym wstępie, należy zmienić swoje podejście i wypracować w sobie zdrowe nawyki. Chodzi tu o proste, codzienne zachowania, które wydają się mało znaczące, ale zsumowane zawyżają rachunek. Przede wszystkim należy zadbać o takie proste rzeczy, jak wyłączanie listwy, jeśli nie korzystamy w danej chwili z żadnego sprzętu, którego przewody są do niej wpięte. Kiedy korzystamy z komputera i wychodzimy np. do łazienki lub kuchni, nie będziemy przecież wyłączać komputera na kilka minut, to oczywiste, można jednak w tym czasie wyłączyć monitor i sprzęt odtwarzający dźwięki audio. Należy pamiętać, by zawsze gasić światło wychodząc z pomieszczenia, jak również nie włączać wszystkich lamp bez potrzeby. Jeżeli lubimy zasypiać oglądając film na komputerze, dobrze jest nastawić automatyczne jego wyłączenie po skończonym seansie. Uchroni to nas przed utratą dużej ilości prądu w przypadku zaśnięcia i obudzenia się dopiero rano wraz z budzikiem. To proste rzeczy, ale stanowią absolutną podstawę energooszczędności.

Energooszczędne urządzenia

Kiedy już nauczymy się sami żyć w sposób energooszczędny, możemy sięgnąć po technologię, która cechuje się zrównoważonym poborem prądu. To zarówno urządzenia agd, które podczas swojej pracy zużywają mniej energii, jak i korzystanie z inteligentnych technologii. Wśród tych pierwszych najważniejsza jest lodówka i jej klasa. Specjaliści podają, że urządzenia sygnowane jako A+++ potrafią pobierać o 40% mniej prądu w stosunku do zwykłej lodówki A. Inteligentne technologie mają z kolei za zadanie przeciwdziałać niepotrzebnemu zużyciu. Może to być np. system zarządzający ogrzewaniem. Kiedy sensory wyczują, że w pomieszczeniu panuje optymalna temperatura (jej zakres wcześniej ustalamy sami), automatycznie odłączają ogrzewanie, by niepotrzebnie nie generować zużycia na przegrzewanie pomieszczenia. Podobnie może działać system sterowania oświetleniem. Jeżeli układ wyczuje brak osoby w pomieszczeniu, a jednocześnie włączone światło, samodzielnie je wyłączy.