Jak dobrać najlepszą farbę do drewna?

Kiedy chcemy pomalować drewnianą powierzchnię, to musimy pamiętać, że powinniśmy dobrać odpowiednią emalię. Bez tego niestety powierzchnia nie będzie wyglądać tak, jak tego oczekujemy i ogólny efekt, może nas negatywnie zaskoczyć. Musimy więc wiedzieć, jakimi kryteriami się kierować, aby dobrać taką farbę, która nie tylko będzie prezentować się świetnie, ale przede wszystkim ochroni drewno na kolejne lata przed uszkodzeniem.

Jak dobrać odpowiednią farbę?

Farby do drewna są dostępne na rynku w wielu kolorach, a także są te, które wykazują cechy odpowiednie do powierzchni na zewnątrz, a także wewnątrz (https://budujmy.eu/pl/menu/farby-do-drewna-923.html). Musimy więc znaleźć, a raczej dobrać taki, który sprawdzi się akurat nam idealnie. Farba do drewna na zewnątrz ma bowiem zupełnie inne właściwości i daje odporność na czynniki pogodowe, które nie są od nas zależne. Mamy więc pewność, że farba nie zacznie się łuszczyć i rozwarstwiać, kiedy wybierzemy odpowiedni środek. Kluczem jest także przygotowanie podłoża, bo bez tego nawet najlepsza farba nie będzie odpowiednia.

Jak najlepiej przygotować drewniane podłoże?

Przede wszystkim należy je wyszlifować z drzazg i nierówności. Jest to kluczowe, bo bez tego niestety nie możemy liczyć, że wszystko będzie nam się dobrze trzymać. Po wyszlifowaniu należy także wszystko odtłuścić, a dopiero później pokryć wszystko emalią. Najlepiej sprawdzają się nakładane warstwy farby, które nie są grube i każda kolejna powinna być nałożona zaraz po wyschnięciu poprzedniej. To pozwoli na ciekawszy wizualnie efekt, a także zapewni o wiele większą trwałość. Będziemy mogli cieszyć się w tym przypadku idealnie pomalowanym drewnianym podłożem na długie lata, bo w przeciwnym razie efekt zepsuje się bardzo szybko. Malowanie drewna więc musi być poprzedzane wykonaniem kilku kroków, które umożliwią dokładne pomalowanie całości.