Kleje epoksydowe dwuskładnikowe – wytrzymałe i odporne

Żywice epoksydowe mają bardzo różnorodne zastosowanie. Są wykorzystywane między innymi do utwardzania posadzek, produkcji mebli i innych przedmiotów, których na co dzień używamy. Są również głównym składnikiem klejów, z pomocą których połączymy bardzo różne powierzchnie. Są to kleje epoksydowe. Jakie są ich właściwości?

Właściwości klejów z żywicy epoksydowej

Ich najważniejszym komponentem są mieszanki żywic epoksydowanych. Mogą one również posiadać domieszkę innych dodatków, które wpływają w znaczącym stopniu na parametry tego rodzaju klejów, np. sproszkowane minerały, włókno szklane, proszki metali czy polepszacze adhezji. Ich celem jest na przykład poprawa elastyczności kleju i jeszcze lepsza przyczepność.

Są to, tzw. jednoskładnikowe kleje i aby je utwardzić, niezbędne jest zastosowanie dodatkowych zabiegów.

Klej epoksydowy dwuskładnikowy oprócz mieszanek żywic składa się jeszcze z specjalnego utwardzacza. Jeden i drugi komponent znajduje się w osobnej tubce, a w celu użycia, należy komponenty w odpowiednich proporcjach ze sobą połączyć. Po utwardzeniu powstaje najczęściej niewidoczna spoina, którą można poddać obróbce mechanicznej, np. szlifowaniu czy wierceniu. Jest ona bardzo wytrzymała i odporna na różnorodne czynniki, w tym chemiczne.

Klej epoksydowy cena i zastosowanie

Wśród klejów epoksydowych dostępnych w sprzedaży jest wiele ich rodzajów o różnym zastosowaniu, np.

  • gospodarcze,
  • do plastiku,
  • motoryzacyjne,
  • do szkła,
  • do metalu,
  • uniwersalny itp.

Aby otrzymać optymalne efekty, najlepiej zastosować klej adekwatnie do swoich potrzeb.

Kleju epoksydowego cena zależy przede wszystkim od jego pojemności oraz przeznaczenia danego kleju. Najprostszy klej do plastiku o niedużej pojemności może kosztować koło 10 zł. Te przeznaczone do innych materiałów mogą być droższe.