Kafelki hiszpańskie we wnętrzach

łazienkowe kafelki w stylu hiszpańskimGres hiszpański od kilku lat cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem i nie mam się czemu dziwić, bo prezentuje się przepięknie. Takie płytki można położyć praktycznie w każdym wnętrzu, zarówno w kuchni, łazience, przedpokoju, na schodach, jak i w salonie. Charakteryzują się nietuzinkowym, ciekawym wzornictwem, są bogato zdobione, także nie każdemu przypadną do gustu. To dobra propozycja dla osób, które lubią niepowtarzalne, oryginalne wnętrza.

Dlaczego warto zdecydować się na tego rodzaju płytki?

Kafelki hiszpańskie nie tylko zachwycają swoim wyglądem, wzornictwem, warto zwrócić uwagę również na ich wytrzymałość. Uważa się je za jedne z solidniejszych gresów na rynku – są odporne na uszkodzenia mechaniczne, wysokie temperatury, detergenty, można je bez problemu utrzymać w czystości. Nie niszczą się, nawet jeżeli natężenie ruchu jest duże, dlatego bardzo chętnie są wykorzystywane również w sklepach, kawiarniach czy restauracjach.

Jak dobrać wzór płytek do wnętrza?

Ze względu na to, że płytki hiszpańskie do najtańszych nie należą, nie należy decydować się na wzór zbyt pochopnie. Najlepszym rozwiązaniem będzie wsparcie architekta wnętrz, który doradzi i wykona dla nas wizualizację pomieszczenia. Dzięki temu będziemy mogli sprawdzić, czy rzeczywiście wybrany gres będzie współgrał z wizją wnętrza, czy pozostałe wyposażenie będzie pasować do płytek. Trzeba dołożyć starań, aby efekt końcowy był zadowalający w 100%.

Ważną rzeczą są także parametry techniczne. Nie można zapominać na przykład o antypoślizgowości, jeśli gres będzie umieszczony w łazience czy przedpokoju. Kolejny ważny parametr to klasa ścieralności (PEI 4 oznacza bardzo wysoki poziom odporności na ścieranie) oraz nasiąkliwość (w pomieszczeniach o dużej wilgotności nasiąkliwość powinna być równa lub niższa niż 3%) .